24 Ocak 2021, Pazar - 13:57

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

28’inci Adalet ve Demokrasi Haftası başladı: Etkinlikler çevrimiçi yapılacak

Tarih: 24 Ocak 2021

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 3

Uğur Mumcu’nun suikaste uğradığı 24 Ocak’ta başlayıp Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak’ta biten  Adalet ve Demokrasi Haftası’nın 28’incisi bugün başladı.

Türkiye’nin en karanlık dönemlerinden biri olan 1990’lı yıllara “faili meçhul cinayetler” damgasını vurdu. Bu dönemde birçok gazeteci, yazar ve siyasetçi katledildi. Ankara’da, 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde suikasta uğrayan Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu da onlardan biri. Uğur Mumcu ve yitirilen tüm aydınlar anısına, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag)’nın düzenlediği “28. Adalet ve Demokrasi Haftası” bugün başladı.

Um:ag’ın çağrısıyla ve 70 sivil toplum örgütünün katılımıyla düzenlenen 28. Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri, pandemi nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak düzenlenecek. Etkinlikler, sivil toplum kuruluşlarının kendi sosyal medya hesaplarından izlenebilecek. İlk etkinlik bugün 13.00`te Uğur Mumcu`nun ailesi ve um:ag çalışanları için alınan Valilik izni ile evinin önünde yapılacak. Daha sonra Cebeci Asri Mezarlığı`ndaki mezarı başında anma töreni düzenlenecek. Um:ag  ayrıca yurttaşlara bugün 20.00`de evlerinde bir mum yakmaya çağırdı.

Etkinlik programına buradan ulaşılabilir.

 

 

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/30054
Yol: Ana sayfa » Yazılar » 28’inci Adalet ve Demokrasi Haftası başladı: Etkinlikler çevrimiçi yapılacak

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazetecilik örgütlerinin 10 Ocak vurgusu ortak: İşsizlik, baskı ve sansür

Çalışan Gazeteciler Günü'nde pek çok gazetecilik meslek örgütü ve sendika, geçen yılın bilançosunu ortaya koyarak basının ve gazetecilerin sorunlarını sıraladı.

Kapat