15 Eylül 2020, Salı - 21:54

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Eğitime adanmış hayat

Tarih: 21 Ocak 2013

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 183

Belkıs Güneş, annesininden miras kalan parayla öğrencilerin kültür, sanat ve eğitim bakımından gelişimlerini sağlamaya çalışıyor.

Eğitime adanmış hayat

Yaşantı Paylaşım Merkezi, gençlere ekonomik yardımların yanısıra
özgüvenli ve barışık bir yaşam ortamı sunmayı hedefliyor. | Fotoğraf: Alkan Uçarsu

Hacettepe Üniversitesi’ni bitirdikten sonra özel okullarda çalışıp Bilkent Üniversitesi’nden emekli olan Belkıs Güneş, 2002 yılında iki öğrencisine evde eğitim vermeye başladı. 2003 yılında annesinin vefatı üzerine elde ettiği parayla iki daire aldı ve bunlardan birinde Yaşantı Paylaşım Merkezi’ni (YPM) kurdu. Diğer dairenin kirası ile de bu merkezin maddi ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Bu kurumda daha çok kimlere yardım ediyorsunuz sorusuna “Kimseye yardım etmiyorum. Bu ülkenin bir aydını olarak bu ülkeden aldıklarımı paylaşmak için gençlerle çalışıyorum” diyen Güneş, devletten veya herhangi bir kurumdan yardım almadığını, Üniversiteli gençlerden ders alan küçükleri ve gönüllü çalışan öğrencileri kültürel etkinliklere götürerek, onlara bir şeyler katmaya çalıştıklarını söyledi.

Kültür ve sanat sayesinde başarılı bir nesil ve ülkenin oluşturulabileceğini ifade eden Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eli kolu tutan kimsenin yardıma ihtiyacı yok. Sadece desteğe, öğrenmeye ve bilgiye ihtiyacı var. Ben de bunları sağlamaya çalışıyorum. Bir ülkenin kalkınmış olması için kültür ve sanatla yoğrulması gerektiğine inanıyorum. YPM’ye gelmeye başlayan, hiç kitap okumayan çocuklar kitap okumaya hatta bana da kitap önermeye başladılar. Genellikle Türkçe dersinin üzerinde durarak öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırdık.”

“Yerdeki peçeteyi alsa yeter”

Güneş’in mezun ettiği öğrenciler de hocalarını örnek alarak çalışmalarını sürdürüyor. Gaziantep’te şubeleri olmamasına rağmen mezun öğrenciler orada Yaşantı Paylaşım Merkezi gibi faaliyetlerde bulunuyorlar. Bazı öğrencilerine burs vererek destek olan Güneş, “Burs verirken başarılı olup olmamasına bakmıyorum, yerdeki peçeteyi alsa bu benim için yeterlidir” dedi.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/1147
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Eğitime adanmış hayat

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEMA: “İhaleye çıkarılan alanların toplamı Kayseri’den daha büyük”

TEMA Vakfı yaptığı yazılı açıklamada, Maden ve Petrol Arama İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından Türkiye genelinde 2019 yılının Temmuz ayından beri 2 bin 685 noktaya maden ihalesine çıkıldığını belirtti. İhaleye çıkarılan alanların toplamının Kayseri’den daha büyük bir alana denk geldiğine değinen TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Madencilik faaliyetlerinden...

Kapat