2 Mayıs 2023, Salı - 01:44

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

İkinci üniversite okumak lüks

Tarih: 22 Ocak 2013

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 11.174

İlk üniversiteye devam ederken kredi almış ya da almamış olmak fark etmeksizin ikinci üniversiteye devam edenlere kredi ve de burs verilmemesi öğrencileri mağdur ediyor.

İkinci üniversite okumak lüks

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sitesinde yer alan açıklamaya göre “Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler” aylık 280 TL olarak ödenen öğrenim kredisinden faydalanamıyor. Birçok öğrencinin mağdur olduğu bu uygulama tepki toplarken, akıllara “Türkiye’de ikinci üniversiteyi okumak lüks olarak mı değerlendiriliyor?” sorusunu getiriyor. Halen yürürlükte olan bu uygulama, Başbakanlık bünyesinde çalışan Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) iletildiğinde, cevaben, zaten bilinmekte olan metin tekrar geri gönderiliyor.

İkinci üniversitesi olarak Ankara Üniversitesi’ni seçen Dursun Korkmaz, bu uygulamanın mağdur ettiği isimlerden sadece birisi. İkinci kez kredi alamamanın hukuk dışı bir işlem olduğunu vurgulayan Can, “Ben çok zor şartlar altında bir üniversite bitirdim. Amaçlarım doğrultusunda bu yıl ikinci üniversite olarak Ankara Üniversitesi’ne geldim. Ancak devletten burs çıkmadı. Bursu da geçtim kredi dahi vermiyorlar. Sonuçta ben aldığım parayı bir şekilde devlete ödeyeceğim ama kimse buna yanaşmıyor. Hiçbir mantığı olmayan bu uygulamayı şikâyet ettiğimde bana adres olarak BİMER’i gösterdiler. Orada da sorunuma sağlam bir çözüm bulamadım” diyor.

Görüştüğümüz öğrencilerden Burcu Maya ise yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Meslek lisesi mezunu olduğum için katsayı engeline takıldım ve Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi’ninde okumak zorunda kaldım. Bu dönemde devletten veya herhangi bir kurumdan hiçbir şekilde burs almadım. Katsayı sorunu düzeldikten sonra girdiğim sınavla Ankara Üniversitesi’ni kazandım. İlk defa üniversitede okuduğum süreçte burs ve kredi almadığım halde, devletten kredi alamıyorum. Bu haksız uygulamayı BİMER’e şikâyet ettiğimde, ikinci üniversite mezunu olmam gerekçe gösterilerek, kredi alamayacağım söylendi. Bu durumda mecburen okulla eş zamanlı olarak, çalışmak zorunda kalıyorum. Sonuçta okula yeterince vakit ayıramıyorum.”

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/1172
Yol: Ana sayfa » Yazılar » İkinci üniversite okumak lüks

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En önemlisi konut sorunu: “Bizim evlerimizi yapsınlar da bu sorunlarımızı yazmanıza bile gerek yok”

Çadır kentte yaşamını sürdüren depremzede yurttaşlar, yaşamlarını sürdürebilecekleri yeni konutları bekliyor.

Kapat