27 Ocak 2021, Çarşamba - 08:07

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Adıyaman’da IŞİD gerçeği ortaya çıktı

Tarih: 31 Temmuz 2015

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 148

CHP’li Umut Oran, IŞİD’e katılan gençlerin yoğunluğu ile gündeme gelen Adıyaman’a giderek, bölgede yaşananlara dair hazırladığı raporunu açıkladı.

24. dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 26 – 27 Temmuz tarihlerinde Adıyaman’a giderek hazırladığı IŞİD faaliyetlerine dair raporunu açıkladı. Rapora göre Adıyaman’da Aleviler IŞİD’e karşı nöbet tutuyor, gençler IŞİD tarafından kandırılıyor, ailelerin müracatları sonuçsuz ve halk “Adıyaman’ın adı kirlenmesin” bahanesiyle baskı altında.

Aleviler aylardır IŞİD nöbeti tutuyor

Alevi yurttaşların IŞİD tehdidine karşı nöbet tuttuğunu ve ihbarların ciddiye alınmadığını belirten Oran, raporunda, “Merkez dışında dağlarda, yaylalarda yaşayan Adıyamanlılar, özellikle Alevi yurttaşlarımız evlerinin önünde, köylerinin dışında gece gündüz nöbet tutuyor. Üstelik bu yeni bir durum değil, aylardır olabilecek bir IŞİD baskınına karşı bu şekilde yaşıyorlar. Alevi vatandaşlarımız bu kaygılarını bir yılı aşkın bir süre önce Adıyaman’ın güvenliğinden sorumlu kamu görevlilerine ve seçilmiş il yöneticilerine aktarıyor. Yine bu vatandaşlarımız IŞİD’in tuzağına düşürdüğü kendi yavrularını dahi ihbar ediyorlar, ama nafile, kimsede tık yok. Sanki yukarıdan IŞİD’i görme, duyma,konuşma şeklinde emir gelmiş tüm kamu görevlileri de buna uyuyor gibi” ifadelerine yer verdi.

18 ailenin başvurusu sonuçsuz

Rapora göre 2013 yılından bu yana 200 genç IŞİD terör örgütüne katıldı. 2014 yılı Haziran ayında, Emniyet Müdürlüğü’ne ailelerin bizzat çocukları hakkında şikayetçi olmasına rağmen IŞİD’e katılmasından şüphelenilen gençlerin salıverilmesi gibi bir çok örnek var. Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’ne çocukları kaybolduğu gerekçesiyle 18 aile müracaatta bulunurken, ailelerin taleplerinin yetkililer tarafından yerine getirilmemiş olması da raporda yer aldı. Oran, raporda “IŞİD’e eleman sağlayan kişilerin kimler olduğunu aileler çok iyi biliyor açık kimlikleriyle emniyete bildiriyorlar fakat bunların hiçbiri yine önlenmiyor” diyerek Adıyaman’da yaşananların geldiği boyutu anlatıyor.

“Adıyaman’ın ismi lekelenmesin”

Oran raporunda, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 6 aydır devam eden ve 200’ü aşkın şüphelisi bulunan gizli bir soruşturma olmasına rağmen neden iddianamenin bir türlü hazırlanamadığını soran Oran “Adıyaman’ın ismi IŞİD ile anılmasın, Adıyaman’ın ismi lekelenmesin” bahanesiyle halkın baskı altına alındığını söyledi.

Örgüt elemanları, başlangıçta 6 bin dolar daha sonra 1200’er dolar vererek gençleri kandırıyor

Peki neden Adıyaman?

Örgüt elemanlarının, başlangıçta 6 bin dolar, daha sonra da 1200’er dolar vererek gençleri kandırdığını ve Suriye’deki çatışmalarda öldürülenlerin geceleri Adıyaman’da gizlice defnedildiğini raporuna kaydeden Oran, IŞİD’in Adıyaman’da nasıl zemin bulduğunu ise şöyle açıklıyor: “İl nüfusunun yüzde 36,6’sı sosyal güvenlikten yoksun.  2008’deki TEKEL özelleştirmesi, TEKEL’in sözleşmeli üretimini sonlandırması, kapatılan fabrikalar ve getirilen tütün kotası Adıyaman’da 50 bin aileyi yani 350 bin insanı aç ve işsiz bıraktı. 2012 yılı il düzeyinde iş gücü göstergelerinde Adıyaman yüzde 15,8’le işsizlik oranı en yüksek ilk beş il arasında yer aldı. Dünya Bankası 2011 verilerine göre Türkiye genelinde 15 bin 340 dolar olan kişi başına milli gelirde Adıyaman 7 bin 554 dolarla 64. sırada yer alıyor.   Kent ekonomisi olmadığı için Adıyaman’da işsiz gençler ve mevsimlik çalışıp yılın büyük bölümünde boş duranların daimi mekânları olan kahvehane ve çay ocakları, ildeki tüm işyeri sayısını ikiye katlamış durumda. Bu mekânlar, IŞİD vb. radikal örgütlere eleman temin eden odakların da yoğun faaliyet gösterdiği yerler.   Adıyaman ekilebilir arazilerden 470 bin hektarını, bir ilçesini ve 85 köyünü Atatürk Barajı’na verdi ama buna karşılık sulama alanı ancak % 10’a ulaşabildi.”

Umut Oran raporunun sonunda “Adıyaman gözlemlerimi CHP TBMM Grubuna aktararak Adıyaman-IŞİD ilişkisinin, vatandaşın güçlüklerinin soru ve araştırma önergeleriyle hükümete karşı takip edilmesi için girişimde de bulunacağım” diyerek bölgede yaşanan sorunların takipçisi olacağını da vurguladı.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/7314
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Adıyaman’da IŞİD gerçeği ortaya çıktı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özlemle anıyoruz… Arşivimizdeki Mumcu: 32 yıl önceki söyleşisi, suikast haberi ve BYYO’luların onun için söyledikleri

Gazeteci, yazar Uğur Mumcu, 28 yıl önce bugün bombalı suikastle katledildi. Mumcu'yu gazetemizin arşivinde yer alan haberlerle anıyoruz.

Kapat