14 Nisan 2021, Çarşamba - 13:06

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Ankara bir değer daha kaybediyor: AST, tarihi sahnesini 57 sene sonra boşaltmak zorunda kaldı

Tarih: 06 Aralık 2020

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 70

Ankara Sanat Tiyatrosu, Asaf Çiğiltepe öncülüğünde 6 Aralık 1963’te Ihlamur Sokak’ta düne kadar kullandığı salonda kurulmuştu. AST, 57 yılın ardından kurulduğu günden bu yana kullandığı salonu boşaltmak zorunda kaldı. Üstelik de kuruluş yıl dönümünde.

Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), 6 Aralık 1963 tarihinde Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulan İzmir Caddesi Ihlamur Sokak’taki tarihi salonlarını kuruldukları gün olan bugün boşaltmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

AST’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, pandemi döneminin getirdiği zorluklar, yıllardır mahrum bırakılan devlet yardımları ve mülk sahibinin tiyatroya dayattığı ağır koşullar nedeniyle salonu boşaltmak durumunda kalındığı belirtildi. Bu süreçte salonun kapanmaması adına yaptıkları tüm girişimlerin, görüşmelerin ve gayretlerin sonuçsuz kaldıkları da ifade edildi. AST, bundan sonraki çalışmalarını Bilkent Sahne’de devam ettirecek.

AST tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

6 Aralık 1963 yılında Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulmuş olan tiyatromuzun İzmir Caddesi Ihlamur Sokak’taki tarihi salonunu 6 Aralık 2020’de boşaltmak zorunda kaldığımızı üzülerek bildiriyoruz. 58 yıldır her türlü maddi zorluklara rağmen perdelerini açtığımız salonumuzu ayakta tutmak için her türlü fedakarlığı gösterdik. Ancak özellikle pandemi döneminin getirdiği kaldırılamaz yükler, yıllardır mahrum bırakıldığımız devlet yardımları, mülk sahibinin bir tiyatro kurumuna dayattığı ağır koşullar ve uzlaşmaz tavır sebebiyle; bir kentin, bir ülkenin belleğini, tarihini, kültürünü temsil eden; sayısız sanat insanın yetişmesine vesile olmuş; oyunlarına, her türlü etkinliklere ev sahipliği yapmış evimizden ayrılmak zorunda bırakıldık. Bu süreçte salonumuzdan kopmamak adına yaptığımız her türlü girişimlerimiz, çalışmalarımız, görüşmelerimiz, gayretlerimiz de maalesef sonuçsuz kalmıştır. 1963 yılından beri aynı adreste perdelerini açan salonumuz, şimdi bir otel, otopark veya bir mağazanın deposu olmakla karşı karşıya kalmıştır.

Bu salonu doğduğu gün boşaltmak zorunda kalmanın, bu salonu emek vermiş şimdi hayatta olmayan tiyatro emekçilerinin kemiklerini sızlattığını hissediyoruz, çok üzgünüz. Son dört sezondur kapalı gişe oynadığımız Yeşim Dorman’a ait oyunun replikleri geliyor aklımıza: “Neyi götürseydik ha!”

Sabahlara kadar dekor yaptığımız geceleri mi? Erkan Yücel’in, Yaman Okay’ın, Kerim Afşar’ın, Meral Niron’un oyunculuklarını mı? Timur Selçuk’un eşsiz oyun müziklerini mi? Rutkay Aziz’in sayısız oyun rejilerini mi? Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sini mi? Maksim Gorki’nin Ana’sını mı? Osman Şengezer’in harika dekor tasarımlarını mı? Onların kulislerde seyircilerini mı? Neyi alaydık ha! “Bir valize sığar ki!”

Bizler için hiç de kolay geçmeyen bu süreçte Ankara Sanat Tiyatrosu olarak 58. Yılımızda da var oluş çizgimizden hiçbir suretle ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Bundan sonraki çalışmalarımızı bizlere kucak açan Bilkent Sahne’de devam ettireceğimizi bildirir, umutlu, sağlıklı, güzel günlerde tekrar birlikte olmayı dileriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/29786
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Ankara bir değer daha kaybediyor: AST, tarihi sahnesini 57 sene sonra boşaltmak zorunda kaldı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Muammer Aksoy anılıyor

Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinden hukukçu, siyasetçi ve yazar Prof. Dr. Muammer Aksoy, katledilişinin 31’inci yılında anılıyor.

Kapat