7 Kasım 2022, Pazartesi - 23:58

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Ankara’da ekmeğe zam: Fırıncılar “kurtarmıyor”, vatandaş “alıştık” diyor

Tarih: 15 Mart 2022

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 58

Son günlerde başta akaryakıt fiyatları olmak üzere artan maliyetler ekmeğe de yansıdı. Ankara’da 200 gram ekmeğin fiyatı yüzde 22 artarak 2,75 TL oldu. Fırıncılar fiyat artışına rağmen kar edemediklerini ifade ederken vatandaşlar zamlara alıştıklarını söylüyor ekmek zammını “normal” karşıladıklarını dile getiriyor.

Ankara’da ekmeğe gelen yüzde 22’lik son zam bugün uygulanmaya başladı.

Toplu taşımaya gelen yüzde 44’lük zammın ardından ekmeğe gelen zamlarla ilgili Görünüm’e konuşan fırıncılar, fiyat artışının “kurtarmadığını” söylüyor. Fırıncılar, artan maliyetlerin ekmek fiyatlarına yansımasını vatandaşın normal karşıladığını dile getiriyor. Cebeci’deki Beşiktaş Fırını’nın işletmecisi, ekmeğe gelen zamma rağmen maliyetleri karşılamakta güçlük çektiklerini ifade ediyor ve “ama bir şekilde ediyoruz” diyor. İşletmeci, gelen zamla ilgili şunları dile getiriyor:

“Una gelen son zamlardan sonra ekmeğe de mecbur zam yapmak zorunda kaldı fırıncılar. Onun için de ekmeğe 50 kuruş zam gelerek fiyatı 2,75 TL’ye çıkarıldı. Tabii ki son zam da kurtarmıyor ama fırıncılar idare ediyor. Un çok pahalı, unun fiyatı düşseydi ekmek 2,25 TL olarak sabit fiyatla satılmaya devam edilebilirdi. Ekmeğin maaliyetini 225 TL’de kurtarmıyordu ama satılabilirdi. Tabii şu anki fiyat bile kurtarmıyor.”

“Hem satıcı hem de vatandaş olarak gereksiz olduğunu düşünüyorum”

Zamlarla ilgili konuşan Cumhuriyet Fırın’dan Turan Türkeş ise ekmeğe gelen zammın gereksiz olduğunu ve halkın bu zamlara artık alıştığını belirtiyor: “Fırıncılar çok kazanmaya alıştıkları için az kazanç yetmiyor artık. Kimse hayat standartlarının düşmesini istemiyor. Bu senin için de benim için de geçerli. Vatandaş da alıştı artık gelen zamlara. Ben hem satıcı hem de vatandaş olarak gereksiz olduğunu düşünüyorum.”

Ekmek almaya gelen vatandaşlar ise hayat pahalılığının her şeye yansıdığı için ekmeğe gelen zammı da “normal” olarak görüyor. Bu “normal” durumu ise karamsarlıkla karşılıyor.

Görünüm’e konuşan vatandaşların bazıları yapılan zamlara alıştıklarını ve ülke genelindeki zamların ekmeğe de yansımasını “artık normal” bulduklarını dile getiriyor. Başka bir vatandaş ise gelinen durumdan şikayetini şu sözlerle ifade ediyor:

“Ben bıktım, tarlama ekim yapamıyorum, uzun süredir boş duruyor. Zammı getirenler keşke tarlalarımı da görseler. Oğlum iki kere işten çıkarıldı. Biz iyi kötü iş bulduk, çalıştık, emekli olduk ama gençler ne yapacak.”

Emekli başka bir vatandaş da zamları şu sözlerle değerlendiriyor:

“Ne yapalım biz emekliler gelen zamlara katlanmak zorundayız. Evi kendinin olanlar bir şekilde geçiniyor, kira vermiyor. Az ekmek tüketenler neyse ama kalabalık aileler ne yapsın. Allah çoluğu çoçuğu olanlara yardım etsin.”

Hangi ekmek kaç lira oldu?

Zamlarla birlikte 200 gram normal ekmeğin fiyatı 2,25 TL’den 2,75 TL’ye; 400 gramlık Ata ekmeğinin fiyatı 4.50 TL’den 5.50 TL’ye, 20 gramlık tam buğday ekmeğinin fiyatı 3.75 TL’den 5 TL’ye, köy ekmeğinin fiyatı da 3.75 TL’den 4 TL’ye yükseldi.

 

Fotoğraflar: Eylül Aksoy

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/32019
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Ankara’da ekmeğe zam: Fırıncılar “kurtarmıyor”, vatandaş “alıştık” diyor

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazeteci Ünsal Ünlü, Çarşamba Söyleşileri’nin konuğu oldu: “Bağımsız gazeteciler toplumun hafızası olmalıdır”

Mülkiyeliler Birliği’nin Çarşamba Söyleşileri bu dönemki ilk konuğu Gazeteci Ünsal Ünlü oldu. Ünlü, gazeteciliğin içinde bulundu durumla ilgili görüşlerini ve kendi deneyimlerini aktardı.

Kapat