5 Şubat 2023, Pazar - 23:04

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

ÇGD’den “Harçlık” tepkisi: “Cehalet, Rezalet, İhanet”

Tarih: 16 Ekim 2013

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 92

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu, TGRT muhabiri Sultan Akten’in Başbakan Erdoğan’dan bayram harçlığı almasına tepki gösterdi. ÇGD Genel Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Bunun adı cehalet, bunun adı rezalet, bunun adı mesleğe ihanettir” ifadeleri yer aldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu, TGRT muhabiri Sultan Akten’in Başbakan Erdoğan’dan bayram harçlığı almasına tepki gösterdi. ÇGD Genel Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Bunun adı cehalet, bunun adı rezalet, bunun adı mesleğe ihanettir” ifadeleri yer aldı.

ÇGD açıklamasının tam metni şöyle:

“TGRT muhabirinin Başbakan’a ‘Devlet Baba’ demesi ve ondan bayram harçlığı dilenmesi, yaptığı mesleğin gerekleriyle hiç tanışmamış olduğunu göstermektedir. Başbakan’ın verdiği ‘harçlığı’ alan gazeteci, mezarı kazılan gazetecilik mesleğinin mezar taşı olmuştur.

Onlarca meslektaşı düşünceleri nedeniyle cezaevlerindeyken, bine yakın öğrenci hapishanelere tıkılmışken, ülkede uluslararası komplolarla savaş çığırtkanlığı yapılıyorken, görevleri başındaki gazeteciler polis şiddetinin en kötüsüne maruz kalıyorken bir gazeteci Başbakan’dan bayram harçlığı alıyorsa, bunun adı cehalet, bunun adı rezalet, bunun adı mesleğe ihanettir.

Bu olayın haberini ‘harçlığı kaptı’, ‘gazeteciden Başbakan’a bayram sürprizi’ gibi ifadelerle veren basın kuruluşları da bu rezaletin ortağıdır.

Basın tarihine ‘Abdülhamit dönemini aratan’ bir dönem olarak geçecek olan AKP iktidarı döneminin yarattığı gazetecilik budur. Bu gazeteciliğin bizim mesleğimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Dünyanın en saygın mesleği iktidarların ayakları altında olması yetmiyormuş gibi kendini o ayakların altına gönüllülükle atan gazetecilerin varlığı, mücadelemizin kimlere rağmen sürmesi gerektiğini de göstermiştir.

Meslektaşlarımızı da bu ilkeler etrafında örgütlenmeye; iktidarın ve iktidarın gazetecilerinin saldırılarına karşı mesleklerini, haklarını savunmaya çağırıyoruz.

Hem söz konusu muhabiri hem de Başbakan’ı bu kabul edilemez tavırları nedeniyle esefle kınıyoruz. Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, öldürülen mesleğimizin evrensel ilkelerini savunmaya devam edeceğimizi bir kez de bu vesileyle tekrarlıyoruz.”

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/2627
Yol: Ana sayfa » Yazılar » ÇGD’den “Harçlık” tepkisi: “Cehalet, Rezalet, İhanet”

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOKİ’den “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi: 20 yıl vadeli projeye gençlerin vadesi yetmeyebilir

TOKİ’nin başlattığı "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinde gençlere 50 bin konut ayrıldı. Türkiye’nin yedi farklı bölgesinde yapılacak konutlara 20 yıl vadeli ödeme planıyla sahip olunabilecek. Taksitler yıllık enflasyon oranında artacak.

Kapat