22 Temmuz 2018, Pazar - 01:17

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Dostları Ekmekçi’yi Anıyor

Tarih: 19 Mayıs 2017

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 69

Mustafa Ekmekçi ölümünün 20. yıldönümünde mezarı başında anılacak.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) eski başkanlarından ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Ekmekçi 20 Mayıs Cumartesi günü Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki törenle anılacak. Ölümünün 20. yıldönümünde düzenlenecek olan anma saat 13.00’da başlayacak. Çağdaş Gazeteciler Derneğinin düzenlediği ve pek çok kurumun destek verdiği bir de söyleşi düzenlenecek. “Mustafa Ekmekçi’nin Bıraktıkları” başlıklı söyleşi aynı gün 16.00’da UMAG’da yapılacak.

mustafa ekmekçi iç

Mustafa Ekmekçi kimdir?

1927′de Hadim’de doğan Ekmekçi  Konya Lisesi’ni bitirdi. Babasının ölümüyle İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki öğrenimi yarıda bırakan ve yazar olmak isteyen Ekmekçi, kısa bir süre memurluk yaptıktan sonra Öğüt, Vatan, Ulus, Milliyet, Öncü, Yeni Ortam, Yankı ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Milliyet Gazetesi’nden aldığı tazminat ile “Tüm” dergisini yayınladı ve daha sonra Türk Haberler Ajansı ve Yankı Dergisi’nde çalışmaya devam etti. 1975 yılında başladığı Cumhuriyet Gazetesi’ndeki işini ölümüne dek sürdürdü. Yazılarını Gün ola Harman ola, Kılçıklı Balıklar, Domuzuna Yazılar, Tilkiyle Kuyruğu, Çarıklılar, Eylül Yazıları, Öksüz Yamalığı isimli kitaplarda topladı. Ekmekçi, Türk Dil Kurumu 1964 ve 1974 yılları Gazetecilik Ödüllerini aldı. Bir dönem Çağdaş Gazeteciler Derneği başkanlığı da yapan Ekmekçi, 21 Mayıs 1997’de yaşama veda etti.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/14266
Yol: Anasayfa > Yazılar > Güncel > Dostları Ekmekçi’yi Anıyor

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veriler tutarsız işsizlik acımasız

Meclis önünde kendini yakan işçi ile gündeme gelen işsizlik, can yakıyor. Bir yandan büyüme rakamları öne sürülürken, diğer yandan işsizlik oranlarındaki artış dikkat çekiyor. Medya gündemini seçim tartışmaları belirlerken, kredi borcunu ödeyemeyen çiftçiler kendini yakıyor.

Kapat