12 Kasım 2019, Salı - 20:17

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Dr. Öğr. Üyesi Muammer Ketizmen: “RTÜK’ün yaptığı hukuki değil”

Tarih: 01 Ekim 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 62

“Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi Programı” kapsamında düzenlenen “Basın ve İletişim Hukuku” atölyesinde konuşan Dr. Öğr. Üyesi Muammer Ketizmen, RTÜK’ün internet denetiminin hukuksuz olduğuna değindi.

Gazeteciler Cemiyeti ve Avrupa Birliği işbirliğiyle hazırlanan “Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Programı” kapsamında düzenlenen “Basın ve İletişim Hukuku” atölyesi dün Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde yapıldı. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Muammer Ketizmen’in konuk olduğu etkinlik, saat 15.00’de başladı. Ketizmen, RTÜK’ün internet yayını düzenlemesinin hukuksuzluk içerdiğini kaydederek, “Anayasa ve AİHM kararlarına bakarsak hiçbir gerekçe internet yayınlarının RTÜK’ten izne bağlı olmasını meşrulaştırmıyor” dedi.

“Denetleme mevzuata tabi olmalı”

İnternet yayınlarının denetlenmesinin 5651 sayılı kanuna değil radyo ve televizyon mevzuatına tabi olmasıyla mümkün olduğunu dile getiren Ketizmen, konuya ilişkin “5651 sayılı kanuna tabi kalsa içeriğine müdahale edemeyecek. En fazla hukuka aykırı içerik varsa erişimi engelleyebilir. Öteki olduğu zaman hangi kanalların, hangi yayınları ne kadar yapacağı, nasıl olacağına kadar bütün radyo ve televizyon mevzuatındaki RTÜK’ün yetkilerini burada uygulayabiliyor. Ne kadar uygulayabilir, nasıl uygulayabilir noktası önemli değildir. Bu yetkiyi kendinde bulması önemlidir çünkü bu yetki çok geniş” dedi. 

“Üstün yarar, kamu yararıdır”

 Ketizmen, muhabire haberi nedeniyle “kişilik haklarına saldırı” suçlaması yapıldığı zaman “üstün yarar” kavramının devreye gireceğini kaydederek, “Birisi hakkında iddia varsa haberinizde ‘yolsuzluk yapıyorsun’ diyeceksiniz. Dolayısıyla burada kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle çatışan iki değer ortaya çıkar. Çatışan değerde de “üstün yararın korunması” kavramına bakılır. Haber gerçekse, güncelse ve sunuş itibariyle kırıcı/yıkıcı/aşağılayıcı değilse sorumluluk doğmaz çünkü haber kamu yararını ilgilendirmektedir” dedi. AİHM kararlarına göre kamuyu ilgilendiren kişilerin özel hayatlarına veya şan ve şöhretlerine zarar verilse dahi muhabirin cezalandırılamayacağını söyleyen Ketizmen, AİHM’in üstün yarar olarak kamu yararını esas aldığını belirtti.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/24881
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Dr. Öğr. Üyesi Muammer Ketizmen: “RTÜK’ün yaptığı hukuki değil”

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇSM’de “Acil Demokrasi Paneli”

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen “Acil Demokrasi Paneli”nde demokrasinin önemi konuşuldu.

Kapat