18 Mayıs 2019, Cumartesi - 04:23

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

ESN öğrencileri buluşturuyor

Tarih: 14 Haziran 2018

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 78

ESN Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Koray Çifçi ile Ankara Üniversitesi Erasmus Öğrenci Topluluğu’nun çalışmalarını konuştuk.

Erasmus+ programına katılan öğrencilerden oluşan Ankara Üniversitesi Erasmus Öğrenci Topluluğu, 2008 yılında kuruldu. Kuruluşundan iki sene sonra, 1989’da kurulan Erasmus Student Network’ün (ESNErasmus Öğrenci Ağı) bünyesine giren topluluk, Ankara Üniversitesi öğrencileriyle yurt dışından gelen öğrencileri buluşturuyor. ESN Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Koray Çifci, topluluğun çalışmalarına dair GÖRÜNÜM’e konuştu.

GÖRÜNÜM: ESN, ne zaman kuruldu, geçmişten günümüze nasıl etkinlikler yaptı?

ESN, 1989 yılında kurulup günümüzde merkezi Belçika’da olan uluslararası bir öğrenci topluluğudur. Ankara Üniversitesi Erasmus Öğrenci Topluluğu da 2008 yılında, kültürler arası etkileşimde üstlenmek istediği rolle beraber kuruldu ve 2010 yılında ESN ailesinin bir parçası oldu. O zamandan beri üniversitemiz ve ülkemize gelen öğrencilerin hem buraya uyum sağlamalarını hem de birbirleriyle iletişim kurarak tecrübe paylaşmalarını sağlamayı birincil amacımız edindik. Bu süreçte öğrencilerimizle birlikte uyum haftaları, tanışma etkinlikleri, 60’tan fazla sosyal sorumluluk projeleri, spor etkinlikleri, Ankara içinde müze turları ve Ankara dışında Antalya, İzmir, gezileri gibi sosyal etkinlikler düzenledik.

GÖRÜNÜM: ESN’nin öğrenciler için önemi ne?

ESN’in öğrenciler için önemini çok boyutlu olarak değerlendirmemiz mümkün. Bir taraftan gelen öğrencilerin kültürümüzü ve eğitim sistemimizi tanıyıp sisteme uyum sağlamaları amaçlanırken diğer yandan üniversitemiz öğrencilerinin farklı kültürlerden insanlarla girecekleri etkileşimlerin önünü açıyoruz. İki taraf da bu sayede tecrübe kazanıyor.

GÖRÜNÜM: Grubunuzun gönüllüleri Erasmus’a gittiklerinde benzer gruplarla karşılaşmışlar mı? Orada geliştirilen ilişkiler burada yaptığınız etkinlikleri şekillendiriyor mu?

Topluluk üyelerimizin çoğu Erasmus+ programına katılan öğrencilerden oluşuyor. Haliyle program katılımı sırasında ESN ile tanışan ve etkinliklerine katılım gösteren arkadaşlarımızın döndükten sonra bize katılıp tecrübelerini paylaşmaları organizasyon ve sahip olduğu zihniyeti sürekli güncel tutmamıza oldukça yardımcı oluyor. Ayrıca programa katılmayan üyelerimizin gittikleri zaman yaşayacakları uyum sürecinde daha kolay iletişim kurabilmeleri açısından oldukça önemli bir yer ediniyor topluluk içinde geçirdiğimiz zaman. Diğer program ülkelerindeki benzer topluluklarla olan ilişkilerimizi ise birbirimize kartpostal gibi hediyeler göndererek sıkı tutmaya gayret gösteriyoruz.

GÖRÜNÜM: Grubunuzda kaç üye var? Kaç Erasmus öğrencisiyle iletişimdesiniz? Erasmus+ kapsamında başka neler yapıyorsunuz?

Grubumuz 20 aktif üyeden oluşuyor. Geçtiğimiz senelerde iletişim kurup arkadaş olduğumuz yüzlerce Erasmus öğrencisinin yanında bu yıl 40 öğrencimizle beraber etkinliklerimize devam ediyoruz. Bu aktivitelerin yanında yurt içi ve dışında katılım gösterdiğimiz Erasmus+ ve eğitim toplantılarında Ankara Üniversitesi ve Türkiye’yi temsil etmek de önemli görevlerimiz arasında yer alıyor.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/18986
Yol: Ana sayfa » Yazılar » ESN öğrencileri buluşturuyor

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güngör: Kişiye özel beslenme programı hazırlanmalı

İLEF'te "Yazdan Önce Son Çıkış” başlıklı etkinlikte konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Sibel Güngör, herkesin günlük rutinini farklı olmasından kaynaklı kişiye özel beslenme programı hazırlanması gerektiğini belirtti.

Kapat