1 Nisan 2020, Çarşamba - 15:37

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Eve kapanma gazeteleri de vurdu: Tirajlar yirmi günde 104 bin düştü

Tarih: 24 Mart 2020

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 62

Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan sosyal izolasyon, gazete tirajlarının da düşmesine neden oldu.

Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan sosyal izolasyon, gazete tirajlarının da düşmesine neden oldu. Okulların ardından pek çok işyerinin de bir süreliğine kapatılarak halkın evden çıkmaması uyarılarının yapıldığı günlerde gazete tirajları düştü. Geçtiğimiz haftanın gazete tirajları bir önceki haftaya göre 100 bin kadar azaldı. Ulusal düzeyde yayın yapan 29 gazetenin 9-15 Mart tirajı toplam 1 milyon 953 bin 357 iken 16-22 Mart haftası tirajları 1 milyon 853 bin 172’ye geriledi. Böylece tirajlar bir haftada 100 bin 202 düşerek yaklaşık yüzde 5 gerilemiş oldu.

Tirajlar 9-15 haftasında da bir önceki haftaya (2-8 Mart) göre 4 bin kadar azalmıştı ve böylece gazetelerde üç hafta içinde 104 bin 137 tiraj kaybı yaşanmış oldu.

En çok kayıp spor gazetelerinde

Tiraj kaybını en çok yaşayan gazeteler ise spor gazeteleri oldu. Fanatik ve Fotomaç gazetelerinin her biri tirajlarından 25 bin kadar kaybederek 40 bin seviyelerine düştü. Spor gazetelerini Sözcü ve Posta izledi.

Sekiz gazete tiraj artırdı

Bu süreçte tirajı artan gazeteler de oldu. En çok Yeni Şafak’ın tirajı artarken Milat, onu Yeni Asır ve Yeni Birlik gazeteleri izledi. Toplam sekiz gazetenin tirajları üç haftalık süreçte artmış oldu.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/27553
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Eve kapanma gazeteleri de vurdu: Tirajlar yirmi günde 104 bin düştü

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet ihtiyacı da arttı, sivil toplumdan “internet kotaları kaldırılsın” çağrısı geldi

Türkiye Bilgi ve İletişim Derneği tarafından yapılan açıklamada, internetin gündelik hayattaki rolü ve önemi vurgulanarak, kotalı internet hizmetinin kaldırılması talep edildi.

Kapat