31 Ocak 2023, Salı - 23:44

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Gazeteciler Ulus’tan Meclis’e seslendi: Sansür yasasına hayır

Tarih: 22 Haziran 2022

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 61

Çok sayıda gazetecilik meslek örgütü, kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen kanun teklifine karşı Ankara’da bir eylem yaptı. Gazeteciler Ulus’taki basın açıklamasında “sansür yasasına hayır” dedi.

Kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen kanun teklifine karşı dün İstanbul ve Bursa’da yapılan protesto açıklamalarının ardından bugün de Ankara’da bir eylem vardı. Çok sayıda gazetecilik meslek ve emek örgütünün ortak düzenlediği basın açıklamasında “Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır! Basın hürdür sansür edilemez” yazılı pankart taşındı.

Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın-iş Sendikası, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) HABER-SEN Sendikası, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu Sansür Yasasına karşı Ulus Meydanında bir araya geldi. Basın meslek örgütleri, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Meclis gündemine taşıdığı ve yarın görüşülmesi beklenen kanun teklifini protesto etti. Basın açıklamasını, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin okudu.

“Basın yok baskı var”

Nazmi Bilgin Basın Kanunu’nun içinde basına dair bir şey barındırmadığını ve gazeteciliği geliştirecek herhangi bir madde içermediğini ifade etti. Ayrıca Kanunun baskı içerdiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde Basın kanunu yenileniyor. Adı Basın Kanunu ama içinde basın yok baskı var. Adı Basın Kanunu ama içinde gazeteciliği geliştirmek yok hapis cezası, kapatma, internet basınına ağır denetim ve basın kartı iptalleri var. Haftalarca Meclis’te iktidar ortaklarına ‘Gazetecileri dinlemeden basın yasası yapılmaz’ dedik, öneriler verdik, itiraz ettik ama nafile. Tek cümlemizi bile dikkate almadılar. Bu nedenle ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye’nin dört bir yanından buraya, milletin meclisine geldik. Yasayı geri çekin, basın yasalarını gazetecilere danışarak yapın diyoruz. Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesini istemiyoruz. Ama bunun yolu yasadaki gibi hapis cezasından geçmez. Yargıtay Hâkimi de Adalet Komisyonunda açıkça uyararak, bu yasanın sırasında yargıya karmaşa ve keyfilik yaratacağını söylemiştir. Ama dinlemediler…”

“Çıkarılan yasa temel insan haklarına aykırı”

Bilgin, yasanın temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne ve basın özgürlüğüne ve dolayısıyla Anayasa’ya aykırı olduğunun altını çizdi. Yasanın bu yönünden dolayı sadece gazetecilerin özgürlüğüne değil tüm toplumun özgürlüğüne engel olduğunu ifade eden Bilgin, şunları dile getirdi:

“Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Öyle ki Anadolu Basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacaktır. Basın ilanlarının dağıtımına ilişkin değişikliklerle yazılı basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir iyileştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık ama dinlemediler. Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüklerine değil tüm toplumun özgürlüklerine engeldir. Yanlış bilgiyi alenen yayma suçu oluşturup 3 yıl hapis cezası getiren bu yasa tüm toplumu yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmaktan alıkoyacaktır. Bu yasa toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. Bu nedenle sadece gazetecilerin sorunu değildir.”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, seçime bir yıldan az zaman kalmışken çıkarılan bu yasanın sağlıklı bir siyasi tartışma ortamına mani olacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Neden getiriliyor bu hapis cezası? Bu nasıl uygulanacak? Seçimlere bir yıldan az bir zaman kalmışken çıkarılan bu yasayla sağlıklı siyasi tartışma ortamı nasıl sağlanacak? Yargıtay’ın görüşündeki gibi uygulamada doğacak karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecek? Bu soruları defalarca sorduk ama Meclis’te bizlere hiçbir yanıt verilmedi. İşte bu nedenlerle basın meslek örgütleri olarak, tünelden önceki son çıkışta buradayız. Bu yasada gazeteciler yok, gazetecilerin görüşleri yok, basın özgürlüğü yok diyoruz. Bir kez daha bu yasada susturma, korkutma ve hapsetme var diyoruz. Biz gazeteciler bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz.”

Basın açıklamasının ardından gazeteciler Ulus’taki Ankara Zafer Anıtı (Atatürk Haykeli) önüne kalem bırakarak gündemdeki teklifi protesto etti.

 

AKP ve MHP tarafından hazırlanan Basın kanunu başta olmak üzere pek çok kanunda değişiklik yapılmasına yönelik Kanun, 2 Haziran’da Dijital Mecralar Komisyonu’nda, 15 Haziran’da da Adalet Komisyonu’nda kabul edilmişti. Teklifin, haftaya TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor .

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/32868
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Gazeteciler Ulus’tan Meclis’e seslendi: Sansür yasasına hayır

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOKİ’den “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi: 20 yıl vadeli projeye gençlerin vadesi yetmeyebilir

TOKİ’nin başlattığı "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinde gençlere 50 bin konut ayrıldı. Türkiye’nin yedi farklı bölgesinde yapılacak konutlara 20 yıl vadeli ödeme planıyla sahip olunabilecek. Taksitler yıllık enflasyon oranında artacak.

Kapat