24 Ocak 2021, Pazar - 14:07

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Gazetecilerin yıpranma payı hakkıyla ilgili kısıtlama için AYM’ye başvuru hazırlığı

Tarih: 07 Aralık 2020

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 36

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, medya meslek örgütleriyle görüşmesinde “basın kartı koşulunun iptali” için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

Medya Dayanışman Grubu adıyla bir araya gelen gazetecilik örgütleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Heyet görüşmede, yıpranma payı hakkından yararlanılabilmesinin basın kartı taşıma şartına bağlanmasının yüzlerce gazeteciyi mağdur ettiğini vurgulayarak Kılıçdaroğlu’ndan, basın kartı taşıma koşulunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini talep etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da meslek örgütü temsilcilerinin isteği doğrultusunda düzenlemeyi “basın kartı koşulunun iptali” için Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu ile dün yapılan görüşmeye Medya Dayanışma Grubu adına Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt, Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel katıldı.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu Şubat ayında, İstanbul İş Mahkemesi’nin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda “fiili hizmet süresi zammı” ile ilgili düzenleme getiren 40’ıncı maddesinde 2013 yılında yapılan değişiklikle eklenen 16 numaralı bendin iptali istemini görüşerek karara bağlamıştı.

AYM, 25 Aralık’ta iptal başvurusu ile ilgili yaptığı değerlendirme sonucunda “yıpranma payı” ile ilgili düzenlemenin, Anayasa’nın “temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması” ile ilgili 13 ve “sosyal güvenlik hakkı” ile ilgili 60’ıncı maddelerine aykırı olduğunu belirlemişti. Bu kapsamda Resmi Gazete’de yayımlanan kararın dokuz ay sonra yürürlüğe gireceği, doğacak hukuksal boşluğun kamu yararını ihlal edeceği gerekçesiyle de iptal kararının dokuz ay sonra yürürlüğe girmesine hükmedilmişti.

AYM kararının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yapılan yasal düzenleme sonucunda TBMM Genel Kurulu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda “fiili hizmet süresi zammı” ile ilgili düzenlemenin yalnızca basın kartı sahipleri için geçerli olmasını öngören 506 Sayılı Kanun’da değişiklik yapılmasını kabul etmiş ve gazetecilerin yıpranma hakkı basın kartı şartına bağlanmıştı. Muhalefet partilerinin basın meslek örgütlerinin talebi doğrultusunda  teklifin tüm basın çalışanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi için verdiği önerge de reddedilmişti.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/29792
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Gazetecilerin yıpranma payı hakkıyla ilgili kısıtlama için AYM’ye başvuru hazırlığı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazetecilik örgütlerinin 10 Ocak vurgusu ortak: İşsizlik, baskı ve sansür

Çalışan Gazeteciler Günü'nde pek çok gazetecilik meslek örgütü ve sendika, geçen yılın bilançosunu ortaya koyarak basının ve gazetecilerin sorunlarını sıraladı.

Kapat