19 Mayıs 2019, Pazar - 19:55

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

İLEFANKARA Atatürk Müze Köşkü’ne gidiyor

Tarih: 28 Eylül 2018

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 36

İLEFANKARA, Ankara Çankaya’daki Atatürk Müze Köşkü’ne gidiyor. 2 Ekim’de yapılacak olan geziye gitmek isteyenlerin ön kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Ankara Üniversitesi öğrenci topluluğu İLEFANKARA, 2 Ekim Salı günü Ankara Çankaya’daki Atatürk Müze Köşkü’ne gezi düzenliyor. Ankara Üniversitesi mensuplarının ve mezunlarının katılımına açık olan gezi için saat 14.30’da İLEF önünden otobüs hareket edecek. Kısıtlı kontenjan sebebiyle geziye katılmak isteyenlerin İLEFANKARA sosyal medya hesaplarına mesaj atarak kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Köşk Kurtuluş Savaşı’na tanıklık etti

Atatürk Müze Köşkü, 1932 yılında inşa edilen Pembe Köşk’e taşınıncaya kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün ikametgahı olmuş, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında çok önemli olaylara tanıklık etmiştir. Atatürk’ün, Cumhuriyet’in kurulması dahil, devrimleri planladığı bu yapı 1950 yılında müze olarak halka açılmıştır. Yapıda ve eşyalarda meydana gelen bozulmaları durdurabilmek amacıyla 2002–2007 yıllarında kapsamlı bir bakım ve onarım çalışması başlatılmış, bu çalışmalarla birlikte yapının bir müzeden çok, kullanıldığı dönemi yansıtan bir konut olarak sergilenmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Restorasyon çalışması tamamlanan Atatürk Müze Köşkü 19 Nisan 2007’de tekrar ziyarete açılmıştır.

 

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/19551
Yol: Ana sayfa » Yazılar » İLEFANKARA Atatürk Müze Köşkü’ne gidiyor

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLEF, en engelsiz fakülte oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödüllerinde İLEF, Mekanda Erişim ve Eğitimde Erişim alanlarında engelsiz fakülte ödülü aldı. Ankara Üniversitesinden iki fakülte ve iki yüksekokulu daha Mekanda Erişim ödülü alırken İLEF, Eğitimde Erişim ödülü alan tek fakülte oldu.

Kapat