18 Ekim 2020, Pazar - 23:21

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

İnternetin Babası Mustafa Akgül’ün Cenazesi Yarın

Tarih: 14 Aralık 2017

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 71

Türkiye’de internetin yaygınlaşmasına büyük katkıları olan Doç. Dr. Mustafa Akgül bir süredir tedavi gördüğü hastanede öldü. Akgül’ün cenazesi 15 Aralık 2017 Cuma günü toprağa verilecek.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül’ün cenazesi 15 Aralık 2017 Cuma günü ikindi namazının ardından Doğramacızade Ali Paşa Camii’nden kaldırılarak Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

Bilişim ve internet alanında yaptığı çalışmalarla internetin babası olarak anılan 69 yaşındaki Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede dün akşam saatlerinde yaşamını yitirmişti. Türkiye’de internetin babası olarak da bilinen Akgül, “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları” isimli ilk basılı internet kitabının da sahibiydi.

Mustafa Akgül Kimdir?

Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1970’de, ODTÜ Matematik Bölümünden 1974’de mezun olan Akgül, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. Akgül, İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu. İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül, 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/16528
Yol: Ana sayfa » Yazılar » İnternetin Babası Mustafa Akgül’ün Cenazesi Yarın

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merve Güleç Genç Gazetecilik Bursu’na başvurular başladı

Genç yaşta yitirdiğimiz eski muhabirlerimizden gazeteci Merve Güleç’in adına verilecek olan “Genç Gazetecilik Bursu” duyuruları başladı.

Kapat