1 Şubat 2023, Çarşamba - 09:42

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Kimse inanmak istemiyor ama doğru: Sobacı hoca emekli oldu

Tarih: 15 Eylül 2022

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 238

BYYO-İLEF’e adımını 1980 yılında öğrenci olarak atan, 29 yıldır reklamcılık dersleri veren, İLEF‘in en önemli parçalarından Reklam Atölyesi’nin kurucusu ve koordinatörü, Görünümcü, Öğr. Gör. Mehmet Sobacı, emekli oldu. Evet emekli oldu. Evet Sobacı hoca. Evet bildiğimiz Sobacı.

Gazetecilik, reklamcılık ve tasarım çalışmalarına Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğrenim gördüğü 1980’li yılların başında başlayan Mehmet Sobacı, mezuniyetinin ardından da çeşitli dergi ve ajanslarda yayın tasarımcısı, grafik tasarımcı, sanat yönetmeni ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. Sobacı, 1993 yılından itibaren Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim elemanları kadrosuna katıldı ve o yıldan bu yana 29 yıl boyunca reklamcılık ve grafik tasarım dersleri verdi. Sobacı, 1996 yılında Reklam Atölyesi’nin kuruluşuna ön ayak oldu ve geçen yıllar içinde koordinatörlüğünü yürüttü.

Mesleğe Görünüm’de başladı

Mehmet Sobacı,  ilk sayılarından itibaren Görünüm çalışmaların içinde yer aldı. Gazetemizde karikatürleri, haberleri ve yazıları yer alan Sobacı, tasarım aşamasından dağıtıma kadar (çuvalları sırtlamak suretiyle) kadar tüm aşamalarında yer aldı. Öğretim görevliliği döneminde hoca olarak da Görünüm’e katkıları süren Sobacı’nın meslek hayatına başladığı yer de Görünüm oldu.

Mehmet Sobacı’nın 1981 yılında Görünüm için çizdiği karikatürlerden bazıları.

Sobacı için dün Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi’nde düzenlenen törene çok sayıda öğrenci, mezun ve meslektaşı katıldı.

 

Sevenleri Sobacı’yı yalnız bırakmadı

Törende bir konuşma yapan Dekan Prof. Dr. Abdülrezak Altun,  29 yıllık hocalık emeği için İLEF öğrencileri, çalışanları ve hocaları adına Mehmet Sobacı’ya teşekkür etti. Mehmet Sobacı’nın eski ve yeni öğrencileri, dostları ve ailesi de Sobacı’nın İLEF’e vedasında onu yalnız bırakmadı. Törende, Reklam Atölyesi’nde Sobacı ile birlikte çalışma fırsatı bulmuş öğrencilerin veda konuşmaları ve Sobacı’nın anılarından oluşan videolar izlendi. Törene katılan İletişimliler Vakfı Başkanı Ali İnandım ve Ankara Reklamcılar Derneği Başkanı Bora Hızal da kurumları adına Sobacı Hocaya plaket takdim etti.

Sobacı ile 41 senelik bir arkadaşlıklarının olduğunu söyleyen Dekan Altun, Mehmet Sobacı’nın sayısız öğrencinin hayatına dokunduğunu, İLEF için çok önemli bir kişi olduğunu ve aramızdan ayrılmasının çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Törende konuşma yapan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nedim Tolungüç de bundan sonraki süreçte Mehmet Sobacı’yla birlikte Başkent Üniversitesi’nde beraber çalışacakları için mutluluk duyduğunu söyledi.

Kısa ve öz veda

Mehmet Sobacı, kendisi için düzenlenen veda töreninde mikrofon başına geçtiğinde çok kısa konuştu: “Burada olmak çok güzeldi ve bu güzelliği yaratan herkese sonsuz teşekkürler. Sağ olun, var olun.”

Prof. Dr. Abdülrezak Altun İLEF adına plaket takdim etti

 

İLEV Başkanı Ali İnandım, İLEV adına teşekkür belgesini sunuyor.

 

Sobacı, Ankara Reklamcılar Derneğinin plaketini alıyor.

 

Sobacı’nın kızı Sıla Sobacı’nın video mesajı da salonda dinlendi

 

Öğr. Gör. Mehmet Sobacı ve Dekan Altun

Sobacı’nın emeklilik törenine yoğun katılım oldu

Sobacı’yı birlikte çalıştığı meslektaşları ve öğrencilere sorduk:

İLEV Başkanı Ali İnandım:

“Sobacı hoca eğitimi kitaplar ve araçlar üzerinden değil insani ilişkiler üzerinden gören ve geliştiren hocalardan bir tanesi. Eğitimci tarafını çok önemsiyorum ve insan eğitiminde bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte okuldaki eksiklik bu yönden olacak. Birebir insan ile iletişim kurarak eğitim vermek çok önemli. Onun ardından gelenlerin bu kadar başarılı olması tesadüf değil.”

İLEV Başkanı Ali İnandım

Dekan Prof. Dr. Abdülrezak Altun:

“Mehmet Sobacı karikatürleri ve tasarımları ile Görünüm Gazetesi için öğrenciliğinde de hocalığında da uzun yıllar emek verdi. Sobacı bundan sonra İLEV aracılığıyla aramızda olmaya devam edecek.”

Dekan Altun

İLEV Yönetim Kurulu üyesi Nurcan Karagöz Herischi:

“Sobacı benim dostum. Ben onun eski mezunuyum. Sektörde uzun süre reklamcılık yaptım. Sobacı ve Reklam atölyesinden mezun olanların adı hep duyulurdu. Mezun diyorum çünkü Reklam Atölyesi okulun içinde bir okuldu. Oradan gelenler sektörde hep farklı bir yerdeydi. Kendisini tanıyınca atölyeyi tanıdıkça ihtiyaç olan bir şey olduğunu fark ettim. O gitse bile bu atölyenin bitmeyeceğine inanıyorum. Sektöre çok büyük bir kazanç.”

İLEV Yönetim Kurulu üyesi Nurcan Karagöz Herischi

Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nedim Tolungüç:

“Sobacı dostluğu ifade ediyor benim için, o benim bir yol arkadaşım. Önce öğrencimdi daha sonra meslektaşım oldu. Sobacı, birlikte çalışma onuruna sahip olduğum birisi.”

Prof. Dr. Ahmet Nedim Tolungüç

Eski öğrencisi Mert İnan:

“Reklam Atölyesinde hocayla uzun süre vakit geçirdim. O zamanlar Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisiydim. Sobacı ile tanışmak için odasına gittim ve çektiğim filmlerden birini ona izletmek ve yorumlarını dinlemek istediğimi söyledim. Bunu kabul etti ve hocayla tanışıklığım orada başladı. Bundan sonra Reklam Atölyesine sürekli olarak gitmeye başladım. Akademik eğitim dışında hayata dair pek çok ders verdi. Bunların bir kısmını o zaman anlayabilmiştim. Bir kısmını şimdi anlamaya başlıyorum.”

Mert İnan

Öğrencisi Samet Sevmez:

“Sobacı benim pilotum. O bize uçmayı öğretti. Sobacı her öğrencinin gözünde bir prens. Bizde onun yolundan gitmeye çalışıyoruz. Hala bir şeyler öğreniyoruz. Hem hüzün hem mutluluk içindeyim. Sobacı Hoca adına çok mutluyum. Yeni bir başlangıçta, heyecanlı şu anda. Biz de hocadan bir şeyler öğrenmekten mahrum kalacağımız için üzgünüz.”

İLEF öğrencisi Samet Sevmez

 

Sobacı dostlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi

 

Günün anısına dağıtılan kitap ayracı

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/33015
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Kimse inanmak istemiyor ama doğru: Sobacı hoca emekli oldu

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOKİ’den “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi: 20 yıl vadeli projeye gençlerin vadesi yetmeyebilir

TOKİ’nin başlattığı "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinde gençlere 50 bin konut ayrıldı. Türkiye’nin yedi farklı bölgesinde yapılacak konutlara 20 yıl vadeli ödeme planıyla sahip olunabilecek. Taksitler yıllık enflasyon oranında artacak.

Kapat