27 Mayıs 2019, Pazartesi - 05:45

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

İLEF, Fransız kurgucu Mandonnet’i ağırladı

Tarih: 11 Mart 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 64

Philippe Faucon’un Dans La Vie filmi İLEF’lilerle buluştu. Gösterimin ardından Sophie Mandonnet’in katılımıyla bir de söyleşi düzenlendi

Fransız Kültür Merkezi’nin üniversitelerle işbirliği ile yaptığı “İlk Uzun Metrajım” film festivali kapsamında Philippe Faucon’un Dans La Vie filmi İLEF’lilerle buluştu. MTÖ Sinema Salonu’nda saat 14.00’te gösterilen filmin ardından filmin kurgusunu yapan Sophie Mandonnet’in katılımıyla bir söyleşi de düzenlendi. Soru-cevap kısmına geçmeden film hakkında konuşan Mandonnet, filmin Cezayir Savaşı bağlamında izlenmesi gerektiğini dile getirdi. Filmin Arap ve Yahudi karakterler aracılığıyla etnik kimliklerin ortak hafızası üzerinde durduğunu belirten Mandonner, bireyler arasındaki ortak noktaların ve çatışmaların karikatürize edilmeden anlatıldığını vurguladı.

“Filmi geçiş sahnelerinden arındırmaya özen gösterdik”

Soru- cevap bölümünde filmin kurgusuna dair sorulan sorulara da cevap veren Mandonnet, filmin yönetmeni Philippe Faucon’un tercihi olarak kurguda geçiş sahnelerine yer vermediklerini belirtti. “Filmi özellikle geçiş sahnelerinden arındırdık” diyen Mandonnet, bu filmin, yönetmen Faucon’un diğer filmlerine göre basit kurgusuyla öne çıktığını belirtti. “Fransız Sineması, Cezayir Savaşı ve ırkçılıkla yüzleşti mi?” sorusuna cevap veren Mandonnet, Fransız sinemasında Cezayir Savaşı ekseninde işlenen konularda savaşa dair soruların sorulduğu filmlerin yapıldığını fakat bu sorulara cevap verilmediğini belirtti. Filmin çekildiği 2006 yılında Fransız Sineması’nda bu konunun revaçta olmadığını aktaran Mandonnet, yönetmen Faucon’un önemli bir özelliği olarak işlediği konularda öncü olmasını gösterdi.

“En az gelire sahip olanlar kurgucular”

İzleyicilerden gelen kurgucuların filmde azımsanmayacak bir etkisi olmasına rağmen yeterince önem verilen bir meslek olmadığı görüşü üzerine konuşan Mandonnet, “Özellikle tanınırlık açısından ve maddi olarak film yapımı sırasında en az gelire sahip olanlar kurgucular” dedi. Kurgucuların bu kadar göz ardı edilmesinin nedenlerinden biri olarak mesleğin başında bu işi kadınların yapmış olmasını gösteren Mandonnet, “Önceden negatifleri kesen kadınlardı. Günümüzde star olanlar erkek kurgucular ve Fransa’da erkekler sinema da dahil tüm mesleklerde olduğu gibi kadınlardan daha fazla para alıyor” dedi.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/22041
Yol: Ana sayfa » Yazılar » İLEF, Fransız kurgucu Mandonnet’i ağırladı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci’deki engellere dikkat çekildi

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) bir öğrenci grubu ve Altınokta Körler Derneği’nin bugün Cebeci Yerleşkesinde ortaklaşa düzenledikleri yürüyüşte kampüsteki eksikliklere dikkat çekti.

Kapat