14 Kasım 2019, Perşembe - 08:08

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Öztaş: “TRT6 ve ‘Güneşi Gördüm’, Kürtlerin talihsizliğidir”

Tarih: 09 Ekim 2013

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 242

İLEF Sinema Topluluğu, “Kürt Sinema Tarihi Sunumu ve Film Gösterimi” düzenledi. Kürt araştırmaları yapan Özkan Öztaş’ın da bir sunum yaptığı etkinlikte “Sarhoş Atlar Zamanı” isimli film gösterildi.

İLEF Sinema Topluluğu, “Kürt Sinema Tarihi Sunumu ve Film Gösterimi” düzenledi. Kürt araştırmaları yapan Özkan Öztaş’ın da bir sunum yaptığı etkinlikte “Sarhoş Atlar Zamanı” isimli film gösterildi. Öztaş, sinema ve televizyonda Kürtlerin başına bazı “talihsizlikler” geldiğini söyleyerek bu talihsizliklerin en büyüğünün TRT6 (ŞEŞ) ve MahsunKırmızıgül’ün ‘Güneşi Gördüm’ filmi olduğunu kaydetti. Her ikisinin de Kürtlüğe “dışarıdan” baktığını dile getiren Öztaş, TRT6’in “Korucu TV” ismiyle anıldığını ifade etti.

Özkan Öztaş İLEF'te

Özkan Öztaş İLEF‘te

İLEF Mahmut Tali Öngören Sinema Salonundaki etkinlik, Öztaş’ın sunumuyla başladı. Kürt filmlerinin tarihinden bahseden Öztaş, Kürtçenin filmlerdeki kullanımının baştan beri zorluklarla karşılaştığını belirtti. Öztaş, Kürtlerle ilgili ilk filmlerin daha çok aşağılama ve küçük görme içerdiğini söyledi.

Öztaş, Kürtlere ilişkin bakışlara bölge ülkelerinin sinemalarından da örnekler verdi. Öztaş, Türk sinemasında Yılmaz Güney’in bu konuda bir eşik olduğunu, Güney sonrası dönemde “içerden” bakan filmlerin arttığını kaydetti.

Kürt sinemasının, yasaklı olduğu 1990’lı yılların ardından gelişmeye başladığını ifade eden Öztaş, SineMardin, Film Amedgibi festivallerinde Kürt sinemasının gelişmesine katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Özkan Öztaş

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü mezunu olan Öztaş, Kürdoloji alanında araştırmalarını sürdürüyor. Öztaş, Kürt sinema, tiyatro ve edebiyatı üzerine incelemeler yapıyor.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/2588
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Öztaş: “TRT6 ve ‘Güneşi Gördüm’, Kürtlerin talihsizliğidir”

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇSM’de “Acil Demokrasi Paneli”

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen “Acil Demokrasi Paneli”nde demokrasinin önemi konuşuldu.

Kapat