12 Mayıs 2020, Salı - 10:39

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

SBF öğrencilerinin anket sonucu: Derslere odaklanma sorunu fazla, ödev sistemi adil

Tarih: 11 Mayıs 2020

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 32

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencileri tarafından uzaktan eğitim süreciyle ilişkin yapılan anket sonuçları paylaşıldı. Üniversite genelinde toplam 874 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen anket sonuçlarında öğrencilerin kişisel bilgisayara sahip olmamalarının yanı sıra kaygı sebebiyle derslere odaklanma sorunu yaşadığı göze çarptı.

Ankara Üniversitesi SBF öğrencilerinin internet üzerinden 874 öğrenciye ulaşarak yaptıkları uzaktan eğitim hakkında yapılan anket sonuçları yayınlandı. Katılımcıların 319’u SBF öğrencisiyken, 555’i ise diğer fakültelerden öğrencileri kapsıyor ve anket de bu iki düzeyde değerlendirildi. “Öğrencilerin pandemi sürecinde eğitime devam etmeye çalışırken yaşadıkları sorunları ve talepleri görünür kılmayı” amaçlayan anket sonuçlarında öğrencilerin yüzde 13’ünün kullanabileceği bir bilgisayarı bulunmuyor, yüzde 12’sinin evinde internet erişimi yok ve yüzde 84’ü derslere odaklanma sorunu yaşıyor. Ayrıca anketin sonuç bölümünde, “kısıtlı imkânlar ile yapılan bu anketten elde edilen veriler, yönetim tarafından öğrencilerin taleplerinin dikkate alınmasına yeterli görülmediği durumda, üniversite yönetimine sahip olduğu imkânlar ile daha geniş bir örneklem üzerinden bu tarz çalışmalar yürüterek öğrencilerin taleplerini dikkate alma ve sorunlarını çözme iradesi göstermesi” önerildi.

Öğrenciler kaygılı, derslere odaklanma sıkıntısı var

“Kaygı bozukluğu yaşıyor musunuz?” sorusuna Ankara Üniversitesi genelinde yüzde 65 kişi “evet” yanıtını verirken, kaygı bozukluğu yaşamayan öğrenci oranı yüzde 14. Ankette ayrıca salgın sürecinde yaşanan kaygı bozukluğunun derslere odaklanma sürecinde sorunlar çıkarttığı gözlemleniyor. Ankara Üniversiteli öğrencilerin yüzde 84’ü derslere odaklanma sorunu yaşadıklarını belirtti.

Kişisel bilgisayara sahip olan az, internet erişimi çoğunlukla var

Ankete verilen yanıtlara göre Ankara Üniversiteli öğrencilerin yüzde 37’si ortak aile bilgisayarının, yüzde 13’ü ise kullanabilecekleri bir bilgisayarın olmadığını ifade ediyor. İnternete erişim oranlarına göre ise öğrencilerin yüzde 81’inin evinde internet erişimi bulunuyor. Anketin sonuç kısmında bilgisayara sahip olmayan kimi öğrencilerin ödevlerini yapabilmek için komşu veya tanıdıklarının evine gitmek zorunda kaldığı aktırılıyor. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından öğrencilere tanımlanan 6 GB internetten Ankara Üniversiteli öğrencilerin yüzde 22’si denemesine rağmen yararlanamadığı, yüzde 70’i ise denemediğini söylüyor.

Online dersleri takip sayısı az, kaynak kitaplar yanlarında değil

Online derslerin takibine yönelik sorulan soruyu Ankara Üniversiteli öğrencilerin yalnızca yüzde 11’i “her zaman takip ediyorum” şeklinde yanıtlarken, öğrencilerin yüzde 14’ü “hiç takip edemediğini”, yüzde 25’i ise “nadiren takip ettiğini” ifade ediyor. Ankara Üniversiteli öğrencilerin yüzde 27’si sistemi verimli bulmadığını belirtirken, verimli bulan oranı ise yüzde 10. Ayrıca Ankara’dan ayrılarak memleketine dönen öğrencilerin yüzde 29’u ders kaynaklarının hiçbirisi almadığını, yüzde 56’sı ise bir kısmını aldığını ifade ediyor. Ders kaynaklarının tümünü yanına alan öğrenci oranı yalnızca yüzde 14.

Ödev sistemi adil bulundu

Yüz yüze eğitime ara verilmesinden sonra vize notlarını belirlemek için verilen ödev sistemini öğrencilerin yüzde 33’ü “adil sayılabilecek bir sistem” olarak yorumlarken, sistemi tamamıyla adil bulan öğrenci oranı ile büyük oranda adil bulan öğrenci oranı ise yüzde 15. Anket sonuçlarına göre öğrenciler final sistemi için iki görüşe sahip: yüz yüze sınav ile ödev sistemi. Öğrencilerin yüzde 39’u süreç sonrasında yüz yüze yapılacak bir sınavı, yine yüzde 39’u ise tekrar ödev sistemini tercih edeceğini ifade etti. Online sınavı tercih eden öğrenci oranı ise yüzde 32.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/28011
Yol: Ana sayfa » Yazılar » SBF öğrencilerinin anket sonucu: Derslere odaklanma sorunu fazla, ödev sistemi adil

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kulüpler, liglerin başlatılmasına tepkili

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in liglerin Haziran ayında yeniden başlayacak açıklamasına Süper Lig kulüplerinden tepki geldi.

Kapat