13 Mart 2020, Cuma - 01:22

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

SBF’de İç Güvenlik Paketi konuşuldu

Tarih: 05 Mart 2015

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 175

Ankara Üniversitesi () Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) İnsan Hakları Merkezi ve Mülkiyeliler Birliği ortaklığında “İç Güvenlik Paketi” başlıklı panel düzenlendi.

SBF Küçük Amfi’deki panel, SBF Öğretim Üyesi Dr. Özkan Ağtaş moderatörlüğünde yapıldı. Panele Ankara Barosu’na kayıtlı ve aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olan Av. Doç. Dr. Tuğrul Katoğlu ile Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Av. Doç. Dr. Tuğrul Katoğlu, İç Güvenlik Paketiyle ilgili hukuki değerlendirmelerde bulundu.

Fotoğraf: Seyfettin Ersöz

Fotoğraf: Seyfettin Ersöz

Katoğlu: “Paket özgürlükleri genişleten bir adım değil”

Katoğlu, “İç Güvenlik Paketi, özgürlükleri genişleten bir adım değil, kolluk kuvvetlerinin yetkilerini arttıran bir paket” dedi ve bu paketin temel hak ve özgürlüklere müdahale alanını genişleten bir çalışma olduğunu dile getirdi. Ayrıca bu çalışmayla yarı başkanlık ve Türk tipi başkanlık gibi kavramların ortaya atıldığını belirten Katoğlu, bu tür kavramların Türk hukuk ve siyaset hayatında yer almadığını ve gündemi meşgul ettiğini vurguladı.

Katoğlu: “Gezi olayları paketin hazırlayıcısı oldu”

İç Güvenlik Paketi öncesi telefon dinlemelerinin sulh ceza mahkemeleri kararıyla yapıldığını ifade eden Katoğlu, bu paketle birlikte üç kişinin oy birliğiyle mahkemenin kararı olmaksızın telefon dinleme yetkisine sahip olabileceğini kaydetti. Öte yandan Gezi Direnişi ve 6-7 Ekim olaylarından sonra gösteri ve toplantı yürüyüşleri kanununda çok sayıda değişiklik yapıldığını söyleyen Katoğlu, bu değişikliklerle birlikte gün batımından sonra açık alanda gösteri ve toplantı yapılamayacağının, kapalı yerlerde ise saat 23’den sonra toplanılamayacağının bilgisini verdi.

Terörle mücadele terminolojisiyle işçilerin yaptığı yürüyüşlerin bile yasadışı olarak değerlendirildiğini belirten Katoğlu, “Gözaltının resmi söz sahibi savcıdır fakat bu paketle birlikte mülki amir bu yetkiyi savcının elinden alıyor” dedi.

Fotoğraf: Seyfettin Ersöz

Toker: “Ölümü gösterip sıtmaya razı bırakıyorlar”

Katoğlu’nun ardından konuşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, iktidarın toplumu İç Güvenlik Paketi ile birlikte adeta ölümü gösterip sıtmaya razı bıraktığını ifade etti ve iktidarın seçime doğru kontrollü bir kaos yaratma peşinde olabileceğini söyledi.

Toker: “Mecliste tansiyon çok yüksek”

Bu paketin yasama organının güvenliği açısından tehdit oluşturan bir yasal düzenleme olduğunu söyleyen Toker, vekillerle görüştüğünü ve mecliste tansiyonun çok yüksek olduğunu belirtti.

Çiğdem Toker, iktidar milletvekillerinin oturumları çok gergin yönettiğini ve sanki bir yerden talimat varmış gibi sadece parmak kaldırıp indirdiklerini de dile getirdi.

Panel, dinleyicilerin konuşmacılara yönelttiği soruların ardından sona erdi.

 

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/6019
Yol: Ana sayfa » Yazılar » SBF’de İç Güvenlik Paketi konuşuldu

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerbirliği – Antalya maçında kazanan çıkmadı

TFF Süper Lig Cemil Usta Sezonu 25.hafta maçında Gençlerbirliği ve Antalyaspor, Eryaman Stadyumu’nda kozlarını paylaştı. Hakem, Halil Umut Meler’in yönettiği maç Sio ve Podolski’nin karşılıklı golleriyle 1-1 sona erdi.

Kapat