19 Mayıs 2019, Pazar - 02:28

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Selçuk Altan’ı kaybettik

Tarih: 25 Ekim 2014

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 512

Duayen gazetecilerden Selçuk Altan dün yaşamını yitirdi. Uzun süredir kanser tedavisi gören Altan, bugün Ankara’da toprağa verilecek.

Beyin tümörü nedeniyle tedavi gören Selçuk Altan dün yaşamını yitirdi. Altan, kuruluşundan bu yana Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyesiydi ve derneğin yönetici kadrosunda yer alıyordu. Altan’ın cenazesi bugün Maltepe Camiinde kılınacak öğlen namazının ardından toprağa verilecek.

Selçuk Altan kimdir?*

1935 yılında Burdur’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Yüksek Lisans yaptı. Gazeteciliğe 1955 yılında Ulus gazetesinde stajyer olarak başladı. Üç aylık stajyerlik sonucu okul ağır basınca çalışmaya ara verdi. 1957 yılında Yeni Gün gazetesi ile mesleğe yeniden döndü. Akşam, Dünya Öncü ve Yeni Sabah gazetelerinde çalıştı. Dünya gazetesinde Ankara Temsilcisi iken TRT‘nin açtığı sınavı kazanarak bu kurumun Haber Merkezi’ne geçti. 12 Eylül döneminde 101’ler olayı ile TRT‘den uzaklaştırıldı. Yaşadığı ciddi bir sağlık sorununun ardından Güneş Gazetesi’nde yeniden gazeteciliğe döndü. Bir ara Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Radyo Anki’nin kurucuları arasında yer aldı. TRT‘ye karşı açtığı davayı kazanıp kuruma yeniden döndü. Ve buradan emekli oldu.

 

* “Kendi Anlatımlarıyla Duayen Gazeteciler” (İLAUM, 2003, ed. Süleyman Çoşkun) adlı kitapta Songül Coşkun ve Meltem Esirgemez’in yazdığı Selçuk Altan’la ilgili bölümden alınmıştır.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/4555
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Selçuk Altan’ı kaybettik

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLEF, en engelsiz fakülte oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödüllerinde İLEF, Mekanda Erişim ve Eğitimde Erişim alanlarında engelsiz fakülte ödülü aldı. Ankara Üniversitesinden iki fakülte ve iki yüksekokulu daha Mekanda Erişim ödülü alırken İLEF, Eğitimde Erişim ödülü alan tek fakülte oldu.

Kapat