13 Mayıs 2020, Çarşamba - 16:57

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Soma katliamında yaşamını yitirenler unutulmadı

Tarih: 13 Mayıs 2020

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 21

Soma Maden Katliamı’nın 6’ncı yıl dönümünde yaşamını yitiren 301 madenci anılıyor. Adalet vurgusunun olduğu açıklamalarda, “Soma’yı unutmadık” denildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te yaşanan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi cinayeti olarak görülen Soma Maden Katliamı’nın 6’ncı yıl dönümünde hayatını kaybedenler unutulmadı. Siyasi partiler ve sendikalar tarafından yapılan açıklamalar ile hayatını yitiren 301 madenci anıldı, adalet talebi yinelendi.

DİSK: Beyanlar havada kaldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Soma ile ilgili açıklamaların havada kaldığını söyleyerek katliamın hesabının sorulmadığını ifade etti. “Soma’nın bir istisna olmadığını ve sermaye düzenin normali olduğunu” belirten Çerkezoğlu, yıllık üretimin üç katı üretim yapmak için işçilerin zorlanmasını kasıt olduğunu vurgulayarak bu düzende işçinin hem emeğinin hem de canının da ucuz olduğunu belirtti. DİSK tarafından yapılan açıklamada “Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“İş kazalarında, meslek hastalıklarında,salgınlarda ölmemek için işçi sağlığı ve iş güvenliği alanını temel örgütlenme ve mücadele alanı olarak ele almak, bu birikim rejiminin değiştirilmesi için kaçınılmaz gerekliliktir. Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Soma’nın hesabını er ya da geç soracak, bu vahşi sermaye düzenine mutlaka son vereceğiz. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız yeni bir toplumsal düzeni mutlaka kuracağız!”

KESK: Acımız dinmedi

Kamu Emekçileri Sendikaları Federasyonu (KESK) tarafından yapılan açıklamada “Bugün Covid-19’a rağmen çalıştırılan ve ölen işçilerin de Soma’daki gibi denetimsizlik kurbanı oldukları” söylendi. “Denetimsizlikle katliama zemin hazırlandığını ve göz göre ölümün geldiği” belirtilen açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan yargı sistemi, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırarak” adeta ödüllendirdi. Gizli tanıkların, itirafçıların iftiraları üzerinden, sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek, daha birçok hukuki niteliği tartışmalı belge ve istihbarat notlarıyla insanlara müebbet ya da onlarca yıl cezalar veren yargı Soma katliamında madenin patronu Can Gürkan’ın bir işçi için 5 gün hapis yatmasını yeterli gördü!”

TMMOB: Soma Faciasını unutmadık

Yayınladığı yazılı bir açıklama ile madende ölenleri anan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), facianın nedeni olarak kar hırsı ve teknik bilgi yetersizliğini gösterdi.  Facia sonrasındaki dava sürecine de değinerek çoğu kişinin tahliye olduğunu, diğerlerin de az miktarlarda ceza aldığını hatırlattı. Açıklamada “Aradan geçen 6 yılda, faciada kaybettiğimiz 301 madencinin acısı üzerine, yaşanan adalet faciasının yarattığı haksızlık duygusu eklenmiştir. Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, yargı ne karar verirse versin, bizler, 301 madencinin ölümünü, siyasi iktidarın ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız” cümlelerine yer verildi.

Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği: Hayatımızın en karanlık en acı günü

Derneğin, “Adalet haberini bekleyen toplumu katlediyorlar” ifadeleriyle Soma’da yaşamını yitiren 301 madenci için adalet taleplerini yinelediği açıklamada “hukukun katledildiği” söylendi. Geçen 6 yıla rağmen acılarının hala aynı olduğunun ifade edildiği açıklamada şu cümlelere yer verdi:

“Avukatlarımız ve sivil toplum kuruluşlarıyla düşüyoruz adaletin peşine. Mahkeme salonlarını arşınladıkça acımız hafifler sanıyoruz ama öyle olmuyor ne yazık ki. Biz evlatlarımızın toprağına dokunmaya korkarken en onurlu kıyafet olan cübbeyi çıkarıyor sanki hakimler de giyiyorlar üzerine celladın cübbesini. Katlettikleri yetmiyor evlatlarımızı, bir kez daha katlediyorlar onları. Tabii bizleri de… Adalet haberini bekleyen toplumu katlediyorlar. Avukatlarımızı katlediyorlar. En önemlisi de hukuku katlediyorlar. Evlatlarımızın son sözlerinin bile ne olduğunu bilemedik biz. Şimdiyse, evlatlarımızın elimizden alınmasına sebep olanlara 6 gün biçtiniz siz. Biliyor musunuz 6 yıl geçti 2014’ün üzerinden? Biz hala ilk günkü gibiyiz, acımız hala ilk günkü gibi taze. Tekmelediniz bizleri sonraysa kendinize seçim yatırımı yapmak için bir özür dilettirdiniz. Kuru bir özür müydü o tekmenin acısını bizim yüreğimizden sökecek.”

TÜRK-İŞ: Soma faciası unutulmadı

Sendika, yaptığı açıklama ile faciayı “unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını” belirtmesinin yanı sıra 6 yıl içinde yapılan iyileştirmelere de değindi. Açıklamada ayrıca “Kar hırsı için 301 madencinin hayatını kaybettiği ve bu acının yıllar geçse de geçmeyeceğinin” ifade edildi.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Soma faciasını anarak benzer bir durumun yaşanmamasını diledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da sosyal medya hesabından hayatını kaybedenleri andığını belirten bir paylaşım yaptı.

Veli Ağbaba: “Bunlar olağan şeylerdir” dediler

Soma faciasıyla ilgili yazılı bir metin yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Soma faciası sadece bir iş yeri katliamı değil, aynı zamanda bir hukuk katliamı olarak da tarihe geçmiştir” dedi. Ülke tarihinin en büyük işçi katliamı olduğunu hazırlatan Ağbaba, “göz göre gerçekleşmiş bir katliamdır, ders çıkarılmadı ve önlemler alınmamasıyla birlikte ülkemizde maden işçileri yaşamalarını yetirmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Özgür Özel: Cinayetin sebebi kar hırsı ve üretim baskısıydı

Soma faciasının yaşanma nedeni olarak kar hırsını ve üretim baskısını gösteren CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “bugün de değişen bir şeyin olmadığını” söyledi. Korona virüse rağmen çalışan işçileri hatırlatan Özel, sağlığın hiçe sayıldığını vurguladı. Soma’nın takipçileri olacaklarını belirterek herkesi Soma’yı unutmamaya davet etti. CHP‘li Özel, Soma faciasının katillerine af geldiğini ifade etti ve  Soma’dan sonra en az 362 madencinin yaşamını madenlerdeki kazalar sebebiyle kaybettiğini açıkladı.

HDP: Soma’da yitirdiğimiz 301 madenci canımızı saygıyla anıyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından yayınlanan açıklamada “felaketin üzerinden yılların geçmesine rağmen iş cinayetlerin hala ülke gündeminde olduğu” belirtildi ve denetimsizlik, tedbirsizlik ve işverenlerin cezai sorumsuzlukların iş cinayetlerini artırdığı ifade edildi. AKP iktidarın “fıtrat” açıklamalarını hatırlatan HDP, infaz yasasıyla facianın sorumlularının serbest kalacağını söyledi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Bir avuç maden sermayedarının çıkarları için madenlerin kara deliklerinde bedenleri kömürleştirilen işçiler, acıyla kavrulan aileler, madenden sağ kurtulanların yaşadığı sarsıntılar, yıllarca süren duruşmalar, bir katliamı basit bir iş kazası olarak nitelendirmeler, AKP iktidarının sermayeyi koruyan politikalarının sonuçlarıdır. İş cinayetleri aynı zamanda AKP’nin temsil ettiği sistemin dayattığı bir sonuçtur. İSİG Meclisi verilerine göre AKP döneminde 22 binden fazla işçinin hayatını kaybetmiş olması bunun kanıtıdır.”

İYİ Parti  de Soma’yı resmi Twitter hesabından yaptıkları “Kirli hesaplar uğruna göz göre meydana gelen Soma maden faciasında kaybettiğimiz maden işçilerini saygı ve rahmetle anıyoruz” şeklindeki açıklama ile andı. Saadet Partisi ise sosyal medya hesaplarından Soma katliamını anarak bir daha böyle bir acının yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

Birçok sanatçı da Soma’yı unutmadı

Birçok ünlü isim sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarla Soma’yı andı. Sanatçılar arasında müzisyen Gökhan Özoğuz, Halk Müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz, görsel sanatçı Ahmet Güneştekin ve oyuncu Bülent Emrah Parlak gibi isimler vardı.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/28091
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Soma katliamında yaşamını yitirenler unutulmadı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enstitü İstanbul Covid-19 araştırmalarını yayınladı

Enstitü İstanbul, COVID-19 salgını karşısında dünya kentlerindeki yerel yönetimlerin geliştirdikleri uygulamalar, alınan önlemler hakkında araştırma yaptı.

Kapat