21 Mayıs 2019, Salı - 09:41

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Suha Arın’ın öğrencilerinden Safranbolu filmi

Tarih: 17 Ocak 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 51

Suha Arın’ın 42 yıl önce çektiği “Safranbolu’da Zaman” filmi, yardımcı yönetmenleri Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence ve Kemal Sevimli tarafından “Zamanda Safranbolu” adıyla yeniden çekildi.

Belgesel sinemacılığının usta ismi Suha Arın tarafından 1976 yılında çekilen, Altın Portakal Ödüllü “Safranbolu’da Zaman” belgeseli, ekibinde yer alan öğrenciler tarafından yeniden çekildi. Suha Arın’ın anısına eski öğrencileri Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence ve Kemal Sevimli, “Zamanda Safranbolu” filmini Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı yapımcılığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı katkısıyla tamamladılar. Belgeselde, Safranbolu’nun mimari yapısının fark edilerek korunmasını sağlayan orijinal filmden görüntülerle, yapıların bugün restore edilmiş ve hayata geçirilmiş görüntüleri birlikte yer alıyor.

Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu’nda dün galasını yapan filmin ilk izleyicileri arasında Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer de vardı.

 

Kemal Sevimli, Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/21459
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Suha Arın’ın öğrencilerinden Safranbolu filmi

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fişek Enstitüsünden çocuk işçiliğine karşı slogan yarışması

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı, “Yıllardır kullanılan basmakalıp cümleler çocuk işçiliğini görünür kılmıyor” diyerek, 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü için yeni slogan önerileri bekliyor.

Kapat