18 Şubat 2020, Salı - 01:39

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Şule Çet davasında ara karar verildi

Tarih: 15 Mayıs 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 86

Şule Çet Davası’nın 2’nci duruşmasında mahkeme, sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek, davayı 10 Temmuz saat 10.00’da görülmek üzere erteledi.

Gazi Üniversitesi Tekstil Tasarım Bölümü öğrencisi Şule Çet’in, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da çalıştığı Yelken Plaza’daki ölümüne ilişkin yargı süreci devam ediyor. Ankara Adliyesi 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlaması planlanan duruşma, salonun küçüklüğü sebebiyle saat 11.00’de başladı.Kadın Meclisleri, Şule Çet için Adalet Platformu ile Kadın Platformu gibi örgütlerin de takip ettiği duruşmada, tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand için tutukluluklarının devamı kararı çıktı. Oturuma katılmak isteyen kadınlar, salonun yetersiz olmasına tepki gösterirken, avukatların hepsi de salona alınmadı.

Bir sonraki duruşma için olay yerinde polisin tekrar keşif yapması, Şule Çet’in psikolojik tedavisine ilişkin evraklar ve sosyal medyada yer alan videolarının dudak okuyabilen uzmanlar tarafından incelenmesi talep edilirken, gelecek duruşma için tarih 10 Temmuz olarak belirlendi.

Avukat Yıldırım: “Bütün taleplerimiz kabul edildi”

Duruşmanın ardından kadın örgütleri, Şule Çet’in babası İsmail Çet ve avukatı Umur Yıldırım, ara karar üzerine açıklamalar yaptı. Avukat Yıldırım, çok eleştirilen ilk adli tıp raporuna değindiği konuşmasında, “Bizim için güzel bir duruşma oldu. Çünkü bütün taleplerimiz kabul edildi. Mahkemede sanıkların anlattıklarının hikaye olduğunu delillerle ortaya koyduk. Mersin Üniversitesi’nden aldığımız Şule’nin nasıl düşmüş olduğuna dair raporu sunduk” dedi. Yıldırım, ayrıca sanık avukatlarının Şule’nin psikolojisi bozuk, annesi öldü, babası para vermiyor algısı yaratmaya çalıştıklarını belirterek, “Hangi birimiz babamız para yollamadı diye intihar ettik? Hangimiz babamız para yollamadı diye gittik bir zenginin plazasında gece 4’te kendimizi attık, atacak başka bir yer mi bulamadık?” diye konuştu.

Konuşmakta zorlandığı görülen acılı baba ise şu ifadeleri kaydetti:

“Bugün 2’nci mahkemeye çıktık. 2’nci mahkemede karşı tarafın sanıkları bizi suçladılar, fakat 10 Temmuz’da verilecek karardan çok eminim ki karşı tarafların avukatlarının konuşmaları birbirini tutmuyor, sanıklardan birini olaydan çıkartmak istiyorlar. 10 Temmuz’da bunun terse döneceğini, 81 milyon insanın gözünün önünde söylüyoruz. Umarım mahkeme gereken ağırlaştırılmış müebbet cezasını verir.”

Şule Çet’in babası İsmail Çet

“Kızına sahip çıksaydın” da dediler

Duruşmayı takip eden kadın örgütleri de açıklamalar yaptı. Sanıkların ve Şule Çet’in özel hayatı üzerine dile getirilen iddiaları eleştirildiği açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı: “İlk duruşmada sanıkların çelişkili beyanları, aslında başından beri ortaya çıkarmaya çalıştığımız gerçeği aydınlatmış oldu. Şimdi de utanmazca Şule’nin maddi durumunu sorgulayıp, mahkemeden Şule’nin ailesinin Şule’ye ne kadar harçlık gönderdiğinin ortaya çıkarılmasını istemişler. Şule’nin ölümünün nasıl gerçekleştiğini artık buradan anlatmaya lüzum görmüyoruz. Çünkü kadın katilleri ve onların utanmaz savunucuları bilsinler ki; bugün Şule burada yok ama biz varız. Sanık dönüp Şule’nin babasına dedi ki ‘O zaman kızına sahip çıksaydın.’ Bunu dönüp 20’nci kattan atılan Şule’nin babasına diyebildi. Ama şunu da bilsinler ki biz tüm kadınlar buradayız. Mücadelemizle kol kolayız. Tüm şüpheli ölümler, tüm kadın cinayetleri aydınlatılana kadar Şule Çet için gerçekten adalet sağlanana kadar, ne mahkemeleri ne duruşma salonlarını terk etmeyeceğiz.”

Avukat Umur Yıldırım

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/23581
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Şule Çet davasında ara karar verildi

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de işsiz sayısı 20 ilin nüfusunu geride bıraktı: 4,3 milyon

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre Türkiye’deki işsiz sayısı nüfusu en az 20 ilin nüfusunu geride bıraktı.

Kapat