17 Mayıs 2019, Cuma - 22:09

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

TRT Dış Haberler Müdürü Görmez: Bu meslekte insan olmayı unutmayın

Tarih: 17 Mayıs 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 58

Mezunlarla İLEF öğrencilerini buluşturan Kariyer Gemisi’nin bu haftaki konuğu TRT Dış Haberler Müdürü Ahmet Görmez oldu. Görmez, meslekteki deneyimlerini ve önerilerini öğrencilerle paylaştı.

Kariyer Gemisi, bu hafta TRT Dış Haberler Müdürü Ahmet Görmez’i konuk etti. ATK dersliğindeki etkinlikte, 2005 Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu Görmez, meslekteki deneyimlerini ve mesleğe yönelik önerilerini öğrencilerle paylaştı. Moderatörlüğünü İletişim Birimi Sorumlu Öğretim Görevlisi Hatice Kurt’un üstlendiği etkinlikte, açılış konuşmasını Dekan Prof. Dr. Abdülrezak Altun yaptı. Prof. Dr. Altun, etkinliğin mezunlar ve öğrencileri buluşturması, deneyimlerin aktarılması ve kuşaklar arası iletişimin kurulması gibi sebeplerle çok değerli olduğunu söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

“Televizyon muhabirliği egonuzu çok zorlayacak bir iş”

Konuşmasında mesleğin zorluklarından bahseden Görmez, gazetecilikte başarılı oldukça kişinin egosuyla mücadele etmesi gerektiğini dile getirdi. Görmez, “Gazetecilik, özellikle televizyon muhabirliği egonuzu çok zorlayacak bir iş. Konu komşu ‘sizi ekranlardan görüyorum’ dediği zaman insan kabarmaya başlıyor. Sonra sokakta tanımadığınız insanlardan duyduğunuz zaman diyorsunuz ki ‘ben galiba biraz güçlü bir adam oldum.’ Sonra sizi bir yerde müdür yaptıklarında sizin elinizde bir güç oluyor. İşte o, Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzük gibi. O yüzüğü taktığınız zaman çok dikkat etmeniz gerekiyor. İşte o noktada önerim, mümkün olduğunca insan kalmaya çalışmanız olur” dedi. Özellikle çatışma bölgelerinde çalıştıktan sonra insanlığın önemini daha iyi anladığını ekleyen Görmez, genç iletişimcilere, “Bu meslekte insan olmayı unutmayın ama insani özelliklerini yitirmiş bir sürü kişiyle çalışmak zorunda kalacağınızı da unutmayın. Tabii ki ne olursa olsun pes etmeyin” diye konuştu.

“Önünüze mutlaka bir hedef koyun”

İLEF’teki öğrencilik yıllarını anlatan Görmez, haber yazmayı GÖRÜNÜM’de öğrendiğini ve kariyeri için hedef koymaya ikinci sınıfta başladığını söyledi. Hedef belirlemenin zorluklar karşısında en büyük motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen Görmez, meslek hayatı boyunca birçok duvarla karşılaşılacağını kaydetti ve şunları söyledi:

“Defalarca duvar çıkacak karşınıza. Bazılarını çok kolay yıkacaksınız, bazılarını yıkamayacaksınız, uğraşacaksınız. Bazılarının altından tünel kazmanız gerekecek, bazılarının üzerinden atlamanız gerekecek, bazılarının etrafında dolaşacaksınız, bazısının önünde günlerce, aylarca, yıllarca bekleyeceksiniz. O yüzden hedefleriniz olursa bu size çok ciddi motivasyon sağlar.”

Etkinlik, Ahmet Görmez’e teşekkür belgesi verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/23623
Yol: Ana sayfa » Yazılar » TRT Dış Haberler Müdürü Görmez: Bu meslekte insan olmayı unutmayın

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güngör: Kişiye özel beslenme programı hazırlanmalı

İLEF'te "Yazdan Önce Son Çıkış” başlıklı etkinlikte konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Sibel Güngör, herkesin günlük rutinini farklı olmasından kaynaklı kişiye özel beslenme programı hazırlanması gerektiğini belirtti.

Kapat