15 Ocak 2022, Cumartesi - 05:57

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Türkiye, ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı

Tarih: 20 Mart 2021

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 71

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye, ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Etkin uygulanması için mücadele verilen sözleşmenin feshedilmesine kadın örgütlerinden tepkiler geliyor.

Türkiye, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddeti ve ev içi şiddeti hedef alan İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ayrıldı. İstanbul’da 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan bu nedenle “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni ilk imzalayan ülke Türkiye olmuştu. Sözleşme, imzalandığı dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çıkarılan bir kararname ile bu gece yarısı fesih edildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Türkiye ayrıca İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olup, sonradan sözleşmeden çekilen ilk ülke oldu.

Fiili olarak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin resmi olarak kaldırılmasına başta kadın örgütlenmeleri olmak üzere birçok siyasetçi ve yurttaştan tepki geldi.

“İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlara karşı topyekün mücadeleye çağırıyoruz!”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlara karşı topyekün mücadeleye çağırıyoruz!” diyerek Türkiye’nin her yerinde eylem çağırısı yaptı.

“Yaşamlarımız üzerinde pazarlık söz konusu değildir”

Ankara Kadın Platformu, gece yarısı çıkarılan kararname ile sözleşmesinin fesh edilmesine sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Yaşamlarımız üzerinde pazarlık söz konusu değildir. Haklarımız bizim ve karar bizimdir ! #İstanbulSozlesmesi feshi ile hukuksuz sisteminizi, katliamın önünü açan cellada çevirmenize izin vermeyeceğiz,  yaşamlarımızı savunacağız! #AklınızdanBileGecirmeyin” ifadelerine yer verildi.

Yapılan bir diğer açıklamada ise bugün saat 17.30’da Çankaya Belediyesi önünde sözleşmesinin feshine karşı çıkmak için eylem çağrısı yapıldı.

 

 

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/30264
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Türkiye, ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meslek örgütlerinden 10 Ocak açıklamaları… TGS: Neyi kutlayalım? GC: 60 yıldır gördüğümüz en kötü 10 Ocak

Gazetecilik örgütlerinden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için açıklamalar gelmeye başladı.

Kapat