10 Mart 2020, Salı - 04:17

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Uğur Mumcu katledilişinin 26’ncı yılında anıldı

Tarih: 24 Ocak 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 80

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 26’ncı yılında sevenleri ve ailesi tarafından suikasta uğradığı sokakta anıldı.

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 26’ncı yılında sevenleri ve ailesi tarafından suikasta uğradığı yerde anıldı.

Evinin önündeki arabasına konulan bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993’te öldürülen Uğur Mumcu için adının verildiği sokakta bir anma töreni düzenlendi. Mumcu’nun sevenleri tarafından hayatını kaybettiği yere karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), Yenimahalle Belediyesi ve Batıkent Birliği tarafından düzenlenen anma törenine Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, çocukları Özgür Mumcu, Özge Mumcu Aybars ile birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda CHP milletvekilinin yanı sıra Mumcu’nun sevenleri ve okurları katıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mumcu ailesinin evini ziyaret etmesinin ardından, Mumcu ailesi ile beraber Faili Meçhuller anıtında ve Uğur Mumcu’nun hayatını kaybettiği yerde mum yaktı ve bu noktaya karanfil bıraktı.

Kılıçdaroğlu: “Kalemini dik tutan Mumcu ve onun gibi pek çok düşünür katledildi”

Anma törenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

“Katilleri yakalayacağız, onları yargılayacağız, adalete teslim edeceğiz diye 26 yıl geçti. Katiller ellerini kollarını sallayarak geziyor. Demokrasisi gelişmiş bir ülkeden kalemini eğmeyen dik tutan, onurunu korkuya baskıya boyun eğmeyen Uğur Mumcu ve onun gibi pek çok düşünür katledildi ve bu katillerin bulunması gerekirdi. Ama bu yapılmadı. Siyasal iktidarlar görevlerini yerine getirmediler. Üzgünüz, üzüntülüyüz. Gerçekten de anlatırken ifade ederken büyük zorluk çekiyoruz. Bir ülkenin tepe konumundaki yöneticisi ‘biz belediye başkan adaylarını belirlerken MİT’ten Emniyet İstihbarat’tan bilgi alıyoruz’ diyor. Eğer siz bu devleti adaletle yönetecekseniz o istihbarat örgütlerini katillerin yakalanması için seferber etmeniz gerekirdi. Kalemini eğmeyen, bükmeyen insanların katillerin yakalanması için seferber edilmeliydi.”

Uğur Mumcu’nun bütün dünyanın önünde saygıyla eğildiği bir basın mensubu, kalemini dik ve onurlu tutan, ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden, haksızlığa direnen bir kişi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, 18 Aralık 2002’de katledilen yazar Necip Hablemitoğlu’nu da anarak, “Sormak istiyorum neden bulunmuyor bu suikatlerin katilleri? Bizlerin telefonları saat saat izlenirken, bu katiller neden ellerini kollarını sağlayarak Türkiye’de geziyorlar. Ben bunları söylemek zorundayım. Ben bunları söylemezsem ülkeme vatandaşıma karşı görevimi yerine getirmemiş olurum. Benim bu ülkeye karşı sorumluluğum var. Bu ülke adaletle, barış içinde yönetilmeli, bu ülke demokrasi içinde yönetilmeli. Biz bunları istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından Uğur Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığındaki mezarı da ziyaret edildi.

 

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/21473
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Uğur Mumcu katledilişinin 26’ncı yılında anıldı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çekişmeli geçen maçın kazananı Nilüfer Belediyespor

Normal sezonda son haftalara girilen ligin 10. sırasındaki ev sahibi Karayolları’nın, 9. Sıradaki Nilüfer Belediyesi’ni ağırladığı mücadelede kazanan taraf 3 – 2’lik skorla Nilüfer Belediyespor oldu.

Kapat