7 Ocak 2019, Pazartesi - 09:07

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Bu kütüphanenin amacı Ankara’yı belgelemek

Tarih: 26 Aralık 2018

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 34

İLEFANKARA öğrenci topluluğu VEKAM’ı ziyaret etti. Ankara’yı anlatan her türlü belgeyi derleyerek araştırmacılara sunan merkezde Ankara’ya dair kapsamlı bir kütüphane bulunuyor.

İLEFANKARA öğrenci topluluğu, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları ve Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (VEKAM) ve Ankara Bağ Evi’ni ziyaret etti. VEKAM tanıtımından sonra, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’den Araştırma Görevlisi Aylin Atacan, VEKAM desteğiyle hazırlanan “Bir Film Seti Olarak Ankara” araştırmasının sunumunu yaptı. Ankara’nın mimari dönüşümünün Ankara’yı konu edinen filmler yoluyla izlenebildiği söyleyen Atacan, “Ankara filmleri kent belleğine önemli bir katkı sağlıyor” dedi.Ankara Bağ Evi’nin gezilmesinin ardından şu an VEKAM’ın merkezi olarak da kullanılan Koç ailesinin 1923 yılında Mareşal Fevzi Çakmak’tan aldığı bağ evi ziyaret edildi. 1992 -1993 yıllarında restore edilen Bağ Evi, 1994 yılında Vehbi Koç Vakfı’na bağlanarak, Ankara üzerine akademik çalışmalar yapmak, Ankara’ya dair her türlü bilgi ve belgeyi derleyerek araştırmacılara sunmak amacıyla hizmete açıldı. Burada Ankara üzerine araştırma yapmak isteyen araştırmacılara seçkin bir koleksiyon sunan kütüphane bulunuyor. Kütüphane hafta içi her gün mesai saatleri içinde araştırmacılara hizmet veriyor. Ayrıca yapının üst katında Vehbi Koç’un hikâyesini anlatan bir sergi bulunuyor.

Bağ Evi’nde Vehbi Koç’un o dönem Türk Hava Derneği’ne verdiği maddi destek sonucunda kurum tarafından verilen “Yuvanız Şen Olsun” belgesi dikkat çekiyor.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/21240
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Bu kütüphanenin amacı Ankara’yı belgelemek

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bakkal: Para var ama yönetilemiyor

Spor Muhabirliği dersinin bu dönemki son konuğu, teknik direktör Mesut Bakkal oldu. Deneyimli teknik direktör, İLEF’lilere “Günümüzde Futbol” başlıklı sunum yaptı.

Kapat