17 Mayıs 2019, Cuma - 22:09

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Yönetmen Ayçe Kartal: “Animasyon çocuklar için değildir”

Tarih: 26 Nisan 2019

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 19

30’uncu Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında dün Türkiye Kısa Bağımsız Canlandırma Filmleri Seçkisi gösterildi. Gösterimin ardından Berat İlk’in moderatörlüğünde kısa animasyon dalında Oscar’a aday olan Ayçe Kartal izleyicilerle söyleşi yaptı.

Türkiye Kısa Bağımsız Canlandırma Filmleri Seçkisi, dün 30’uncu Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında gösterildi. Gösterimin ardından Berat İlk’in moderatörlüğünde Ayçe Kartal izleyicilerin sorularını yanıtladı.

“Animasyonun en büyük sektörü sinema sektörüdür”

“Kötü Kız” filmiyle kısa animasyon dalında Oscar’a aday olan Ayçe Kartal, animasyonun çocuklara yönelik olduğuna ya da sadece reklamlara özgüymüş gibi bir kanı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin çok büyük bir yanlışı bu. Eğitim sektörü de bunu destekliyor. O tarafı var ancak animasyon sinemanın bir dalıdır. Sadece yapım tekniği farklıdır. Türkiye dışında tüm ülkelerde animasyon için en büyük sektör sinema sektörüdür, reklam sektörü değildir” dedi. Kartal, 20 yıldır “Animasyon çocuklar için değildir” vurgusunu yaptıklarını ancak Türkiye’de bir şeyin değişmediğini söyledi.

“Geçimimi film festivallerinden sağlıyorum”

“Reklam sektörüne iş yapmadan geçimini nasıl sağlıyorsun?” sorusu üzerine Kartal, “Üniversite okurken Tan Oral hocamız vardı. Bir gün dedi ki ‘dünyada festivalleri gezerek, bedava yaşayan insanlar var’. O adam şimdi ben oldum” dedi.

“Oscar adayı ‘Kötü Kız’ çoğu festivalde gösterilmedi”

Oscar’da kısa animasyon dalında aday olan “Kötü Kız” filminin Türkiye’de çoğu festivalde gösterilmediğini belirten Kartal, “Kötü Kız” filminin senaryosunun Türkiye’de yaşanan olaylardan ortaya çıktığını, tecavüze uğrayan küçük bir çocuğun psikolojisini anlamak için çok okuduğunu ve bu süreçte psikiyatristlerle de konuştuğunu söyledi.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/23223
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Yönetmen Ayçe Kartal: “Animasyon çocuklar için değildir”

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güngör: Kişiye özel beslenme programı hazırlanmalı

İLEF'te "Yazdan Önce Son Çıkış” başlıklı etkinlikte konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Sibel Güngör, herkesin günlük rutinini farklı olmasından kaynaklı kişiye özel beslenme programı hazırlanması gerektiğini belirtti.

Kapat