19 Mayıs 2019, Pazar - 05:13

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Alternatif Bilişim Derneği’nden Hükümet’e açık mektup

Tarih: 31 Ekim 2015

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 104

Alternatif Bilişim Derneği, Başbakanlık ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na hitaben basın özgürlüğüne yönelik endişelerinin yer aldığı açık mektup yayımladı.

Alternatif Bilişim Derneği, Başbakanlık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) hitaben dün bir açık mektup yayımladı. Mektupta, 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri öncesinde basın emekçilerine yönelik baskılara ve sansüre son verilmesi istendi.

Mart 2015’te düzenlenen ve “internete sansür yasası” olarak da bilinen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu”nun anayasayı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümlerini ihlal ettiği belirtilirken, mektupta, engelliweb.com sitesinin verilerine göre Ekim 2015 itibariyle 100 bini aşkın web sitesinin engellendiğine dikkat çekildi.

Sansür ve engellemelere son verilmesi talebi

Ankara Barış Mitingi’ndeki saldırıları takiben sosyal medya platformlarına erişim problemi yaşandığı belirtilen mektupta, problemin nedeni olarak öne sürülen “bant genişliği kısıtlaması”nın, bağımsız haber kaynaklarına ve sosyal medyaya en fazla ihtiyaç duyulan dönemlerde ortaya çıktığının altını çizildi.

Dernek, 1 Kasım günü yapılacak seçime dair resmi sonuçların teyidi ve bilgi paylaşımı için internet tabanlı iletişim sistemlerinin kullanılacağını hatırlatarak, mektupta imzası olan 34 kuruluşla birlikte, Başbakanlıktan ve BTK’den taleplerini şöyle sıraladı:

  • Bağımsız medya kuruluşlarının web sitelerine uygulanan erişim engellenmelerini durdurun.
  • İnternete veya çevrimiçi servislere erişimi kısıtlayan engelleme talimatları vermeyeceğinizi taahhüt edin.
  • Çevrimiçi iletişim ağlarının özgür ve açık kalmasını temin ederek, yurttaşların özgürce bilgi edinme ve paylaşımda bulunma haklarını güvence altına alın.

Açık mektupta imzası bulunan kuruluşlar: Access Now, Alternatif Bilişim Derneği, Alternatif Medya Derneği, Ankara Barosu, Bilişim Hukukçuları, ASL19, Committee To Protect Journalists, Dağ Medya, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Demokrat Haber, Doğruluk Payı, dokuz8 Haber, EDRi – European Digital Rights, Initiative, Electronic Frontier Foundation,Elektrik Mühendisleri Odası,  Fight for the Future, Hafıza Kolektifi, Human Rights Watch, İnternet Teknolojileri Derneği, Istanbul Writers’ Café, Jiyan.org, Kaos GL,Korsan Parti Türkiye Hareketi, La Quadrature du Net, Linux Kullanıcıları Derneği, Mülksüzleştirme Ağları, Open State Foundation, Pardus Kullanıcıları Derneği, Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, Software Freedom Law Center, The Ethical Journalism Network, The Tor Project, Tüm Internet Derneği, TVHI Media Lab, Zete.com

Mektuba şu adresten ulaşılabilir: www.alternatifbilisim.org

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/8791
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Alternatif Bilişim Derneği’nden Hükümet’e açık mektup

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLEF, en engelsiz fakülte oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödüllerinde İLEF, Mekanda Erişim ve Eğitimde Erişim alanlarında engelsiz fakülte ödülü aldı. Ankara Üniversitesinden iki fakülte ve iki yüksekokulu daha Mekanda Erişim ödülü alırken İLEF, Eğitimde Erişim ödülü alan tek fakülte oldu.

Kapat