17 Nisan 2022, Pazar - 09:52

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Deprem sonrası Van’a hırsızlar dadandı

Tarih: 15 Mart 2012

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 489

Van’ı önce deprem, ardından soğuk hava, şimdi de hırsızlık vurdu. Yetkililerin bir an önce acil önlem alması ve hasarlı evlerin çevresinde güvenlik şeritleri oluşturması gerekiyor.

Deprem sonrası Van’a hırsızlar dadandı

VAN– Van’da yaşanan 7,2’lik depremin ardından 9 Kasım’da meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki ikinci deprem, halkta yeni bir deprem korkusu başlattı. 9 Kasım sonrasında ıssız bir şehre dönen Van’da, depremzedeler tedirgin bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Yalnızlığına terk edilen şehirde depremzedeler, sağlam evlere dahi giremiyor. Ayrıca şehir merkezinde ve hasarlı evlerin çevresinde, gerekli güvenlik önlemleri alınmadığından hırsızlık vakalarının artması depremzedelerin sorunlarını daha da arttırdı. Van’da depremzedeler, “artçı sarsıntı olur” korkusuyla evlerine giremiyor. Bunu fırsat bilen hırsızlar da enkazın önüne getirdikleri kamyonlarla ev sahibiymiş gibi hasarlı binalara girip eşyaları kamyona yükleyip götürüyor. Hırsızlık vakalarını önlemek için güvenliği arttıran polis, kapı kapı dolaşıp ev taşıyan herkesin kimlik bilgilerini alıyor. Polisler, eşyaların kime ait olduğunu belirledikleri bu yöntemle birçok hırsızı suçüstü yakaladı.

“Hırsızlar kendi evleriymiş gibi boş evlere girip soygun yapıyor”

Soğuk havada çadırda kalamayan ve bu yüzden şehri terk eden depremzedelerin boş kalan evleri hırsızların iştahını kabartıyor. Artan hırsızlık olayları ile birlikte emniyet güçleri de tedbirleri arttırdı. Hırsızlık olaylarının artması ile tedirgin olan Van halkı, emniyetin bu olaya el atmasıyla biraz soluk aldı. Deprem korkusundan insanların evlerine bile yaklaşamadığını söyleyen depremzede Gurbet Başaran, “Bunu fırsat bilen hırsızlar da kendi evleriymiş gibi binalara girerek soygun yapıyor. Hırsızların yakalanması için bu tedbirler çok iyi oldu” dedi. Özellikle site ve binaların yoğun olduğu bölgelerde hırsızlık olaylarının arttığı, deprem bölgesinde bazı hırsızların ise akıl dışı yöntemlerle vatandaşların terk ettiği evlere girdiği, hatta engel olan çadır sakinlerini yakmaya çalıştığı iddia edildi.

Çadıra spreyli pamuk atarak hırsızlık yapmaya kalkıştılar

Hırsızlık olayları, özellikle gece saatlerinde ve çoğu merkezden uzak olan, geceleri hiç kimsenin geçmediği bölgelerde meydana geliyor. Ayrıca havaların soğuk olması nedeniyle vatandaşların erken saatlerde çadırlara girmesi de hırsızların rahat hareket etmesini kolaylaştırıyor. Hırsızlık olayına tanık olan bir depremzede, “Akşam çadıra girmiştik, uyumak üzeredeydik. Tam o sırada başımızın döndüğünü ve midemizin bulanmaya başladığını fark ettik. Çevreden gelen sesler sebebiyle herkes dışarı çıktı. O arada hırsızların kaçtığını gördük. Emniyet güçlerine haber verdik. Gelip olayı araştırdıklarında, içeriye spreyli pamuk attıklarını öğrendik” şeklinde konuştu. Bu durum yüzünden hamile bir kadının zehirlendiği belirtildi.

Depremin ardından çadırlarda yaşamaya başlayan vatandaşlar,  geceleri çadırlarına girip rahat uyuyamıyor.  Her sokaktan geceleri silah seslerinin duyulduğu Van’da depremzedelerin her şeyden önce can korkuları var. Depremden canlarını kurtaran Vanlılar, bu kez de evlerindeki eşyalarının, paralarının çalınması korkusuyla yaşıyor. Depremzedelerden bazıları her mahalleden ayrı bir hırsızlık olayını anlatırken bazıları da çadırlarda taciz ve tecavüz vakalarının yaşandığını anlattı.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/898
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Deprem sonrası Van’a hırsızlar dadandı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

K.Y.K. bursu kesilen öğrenciler: “Bize borç vermeyi bile çok görüyorlar”

Barınma ve geçim sorunlarını çeşitli şekillerde dile getiren öğrenciler zaman zaman gözaltına alınıyor. Ardından KYK bursları kesiliyor. Öğrenciler, “Zaten kredi aldığımızda faiziyle birlikte geri ödeyeceğiz. Borçlanıyoruz ancak bize borç vermeyi bile çok görüyorlar” diyor.

Kapat