7 Nisan 2022, Perşembe - 00:38

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

İstanbul’da polis, Ankara’da işçi bayramı

Tarih: 03 Mayıs 2013

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 198

Emekçilerin 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama isteğine devletin gaz ve copla müdahale etmesiyle Taksim’in çevresi savaş alanına dönerken Başkent alanlarında ise 1 Mayıs, coşkuyla kutlandı.

İstanbul’da polis, Ankara’da işçi bayramı

Fotoğraf: Salih Kaplan

Fotoğraf Galerisi

İçişleri Bakanlığı, İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim Meydanında kutlanmasına ‘Taksim’in yayalaştırılması’ projesini bahane göstererek izin vermedi. Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu söyleyen ve kutlamaları Taksim Meydanında yapmak isteyen emek örgütleri, dernek ve siyasi parti üyelerine polisin müdahalesi sert oldu. İstanbul’da polis gaz bombaları ve copla adeta gövde gösterisi yaparken Ankara’da emekçiler 1 Mayıs’ı halaylarla kutladı.

Katılım yüksekti

Ankara’da 1 Mayıs İşçi Bayramı, Tandoğan ve Sıhhiye’de farklı gruplarca kutlandı. Ankara Gar’ında toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyon, Türk Tabipler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, yürüyüşlerinin ardından Sıhhiye Meydanını doldurdu. Katılımın geçen senelere göre yüksek olması dikkat çekti. Ankara’da, yalnızca Sıhhiye Meydanındaki 1 Mayıs kutlamasına katılanların sayısı 15 bine yakındı.

“Her yer Taksim, her yer direniş”

Ankara’da da 1 Mayıs’ın gündemi, İstanbul’daki kutlamalara düşen polis gölgesi oldu. Ankaralı emekçiler, “Her yer direniş, her yer Taksim” sloganıyla İstanbul’daki olayları protesto etti. Zaman zaman polis kontrol noktasında oturma eylemleri yapıldı.

Öğrenciler, gazetecileriler ve LGBT bireyler de 1 Mayıs alanlarındaydı. “Yaşamak direnmektir” diyen ve kâğıt toplama arabalarıyla gelen Atık Kâğıt İşçileri, alanın en çok alkış alan kortejlerinden biri oldu.

Sıhhiye’deki kutlamalar, konuşmaların ardından Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’nun konseri ile sona erdi.

Ankara’daki ikinci adres Tandoğan

Ankara’daki ikinci 1 Mayıs kutlamasının adresi ise Tandoğan Meydanıydı. YKM önünden Tandoğan Meydanına yürüyen katılımcıların gündeminde ise 1 Mayıs’tan çok Ergenekon ve Balyoz davaları vardı.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/2243
Yol: Ana sayfa » Yazılar » İstanbul’da polis, Ankara’da işçi bayramı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

K.Y.K. bursu kesilen öğrenciler: “Bize borç vermeyi bile çok görüyorlar”

Barınma ve geçim sorunlarını çeşitli şekillerde dile getiren öğrenciler zaman zaman gözaltına alınıyor. Ardından KYK bursları kesiliyor. Öğrenciler, “Zaten kredi aldığımızda faiziyle birlikte geri ödeyeceğiz. Borçlanıyoruz ancak bize borç vermeyi bile çok görüyorlar” diyor.

Kapat