17 Ekim 2021, Pazar - 08:58

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

IPA’nın “2020 Yılın Keşfi Ödülü” Dilek Uyar’ın oldu

Tarih: 17 Şubat 2021

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 143

Fotoğrafçı Dilek Uyar, 29 gün COVID-19 yoğun bakımında kalarak hastaları ve sağlık çalışanlarını fotoğrafladığı fotoğraf serisi ile Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri’nde (IPA) tüm kategorilerin üzerinde olan 2020 Yılın Keşfi Ödülü’nü (Discovery of Year 2020) kazandı.

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri’nde (IPA), tüm kategorilerin üzerinde olan 2020 Yılın Keşfi Ödülü’nü fotoğrafçı Dilek Uyar kazandı. Uyar, 29 gün COVID-19 yoğun bakımında kalarak hastaları ve sağlık çalışanlarını fotoğrafladığı “COVID-19 merkez üssünde” (In Epicenter of COVID-19) isimli fotoğraf serisi ile 120 ülkeden yapılan 13 binden fazla başvuru geride bırakarak 2020 Yılın Keşfi Ödülü’nün kazananı oldu.

Ödülü kazandığını sosyal medya hesabından duyuran Uyar, “Aman Allahım kazandım. Steve Mccury açıkladı, kazandım. Tüm kategorilerin de üstünde IPA Discovery Of Year benim. Ellerim titriyor” ifadelerini kullandı.

Uyar’ın 2020 Yılın Keşfi Ödülü’nü kazandığı “COVID-19 merkez üssünde” adlı fotoğraf serisinde, PX3 2020 Paris Fotoğraf Ödülleri’nde bronz madalya kazanan “Son” isimli fotoğrafı ve mansiyon ödülü aldığı fotoğrafı da yer alıyor.

Uyar’ın bronz madalya kazandığı, “Son” isimli fotoğrafı

Uyar’ın mansiyon ödülü alan fotoğrafı

Uyar, yoğun bakımdaki normal anları, hastanın gelişini, tedavi anlarını, ayrıca doktor ve hemşirelerin nasıl dinlendiklerini ve uyuduklarını fotoğrafladığı serinin ortaya çıkışını şu ifadelerle anlatmıştı:

“Fotoğrafını çekmem iyi olacak bir konuyu değil, fotoğrafını çekmem gereken bir konuyu fotoğraflamalıydım. “Tarihi değiştiremem ama gösterebilirim” diye düşünüyorum. Bu yüzden aklımdaki tüm bu gelgitler arasında COVID-19’un merkez üssü olan yoğun bakımda 29 gün geçirdim.”

Fotoğrafçı Uyar’ın “COVID-19 merkez üssünde” isimli ödüllü fotoğraf serisinde yer alan fotoğrafların tümüne buradan ulaşılabilir.

Dilek Uyar’la fotoğrafçılık yaşamı ve çalışmalarıyla ilgili yaptığımız söyleşi:

“Buralara hiç kimseden bir şey bekleyerek gelmedim”

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/30217
Yol: Ana sayfa » Yazılar » IPA’nın “2020 Yılın Keşfi Ödülü” Dilek Uyar’ın oldu

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLEF’ten lisansüstü iletişim çalışmaları sempozyumu: İletişim ve Ötesi

İLEF, lisansüstü iletişim çalışmaları sempozyumuna ev sahipliği yapacak. "İletişim ve Ötesi" başlıklı sempozyum, Ekim ayında çevrimiçi olarak düzenlenecek.

Kapat