1 Mayıs 2023, Pazartesi - 07:10

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Ankara Uluslararası Film Festivali sinemaseverlerle buluştu

Tarih: 04 Mayıs 2012

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 169

Ankara Uluslararası Film Festivali 15-22 Mart 2012 tarihleri arasında 23’üncü kez sinemaseverlerle buluştu.

Ankara Uluslararası Film Festivali sinemaseverlerle buluştu

Türkan Şoray ve Safa Önal’ın da katıldığı bir törenle başlayan festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra sergi, söyleşi, panel ve atölye çalışmalarına da yer verildi. 23’üncü Ankara Uluslararası Film Festivali süresince Batı ve Kızılırmak sinemalarında onlarca ödüllü filmin gösterimi yapıldı.

17 Mart günü, Mısır’daki halk direnişini altı filmle başkente taşıyan festivalde, Hesham Issawi’nin 2010 yapımı Müslüman ve Hıristiyan iki kişinin aşkını anlatan “Kahire’den Kaçış” (El Khoroug) filmi gösterildi. Filmin yönetmeni Magdy Ahmed Aly’ın da ilk kez Ankaralı sinemaseverlerle birlikte izlediği filmin ardından yönetmen Aly, sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. Aly söyleşi de, filmin çekimlerinin yapılmasına hükümetin izin vermediğini ve filmin Kahire sokaklarında izinsiz çekildiğini anlattı.

Festival de gösterimi yapılan bir başka yapıtta yönetmen F. Serkan Acar’ın çektiği 90’ların devrimci mücadelesi içinde gelişen bir aşk hikâyesinin anlatıldığı “Aşk ve Devrim” filmi oldu.

Uluslararası Film Festivali’nde ön plana çıkan bir başka yapıt ise yönetmen Ramin Matin’in “Canavarlar Sofrası” adlı filmi oldu. Filmin ardından yapılan söyleşide Matin, “Kimliksiz bir evren yaratmaya çalıştık, dış dünyanın tasvirlerini ileri itip, mümkün olduğunca dramatize etmemeye çalıştık” dedi.

“Beyaz Gece”ye yoğun ilgi

Festivalin geleneği haline dönüşen gece yarısında başlayıp sabahın ilk saatlerine kadar süren “En Kısa Gece” etkinliği bu sene tek gün yapıldı.  Kısa filmlerden oluşan “En Kısa Gece”, korku ve gerilim sinemasından örnekleri sunan “Gece yarısı Sineması” ve “Beyaz Gece” adı altında gece 23.59’da başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

İzleyicilerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirilen “Beyaz Gece”de, animasyon film “Hahamın Kedisi” (Le Chat Du Rabbin), 60’lı yılların Batı Almanya’sında geçen ve Berward ile Gudrun’un politik değişmelerle paralel olarak şekillenen hayat hikâyelerini konu alan “Biz Değilsek Kim?” (Wer Wenn Nicht Wir) ve yeni günün ilk ışıklarına doğru başlayan “3 Kadın” (3 Woman) adlı filmlerin gösterimleri gerçekleştirildi.

Festival kapsamında çeşitli sergi, panel ve atölye etkinlikleri de yapıldı

Sinemaseverler, gösterimi yapılan bazı filmlerin yönetmenleri ile söyleşilerde bir araya gelme fırsatı buldu. Mısır’daki halk isyanı sırasında adı sıklıkla duyulan ve Ortadoğu’nun Balzac’ı olarak tanınan Nobel Ödüllü Mısırlı yazar Necip Mahfuz’da festivalde sevenleriyle buluştu.

Festival boyunca film gösterimlerinin yanı sıra birçok sergi, panel ve atölye de düzenlendi. Bunlardan bazıları, İbrahim Demirel’in “Sinemamızdan Kayan Yıldızlar” ve Behzat Ç. ekibinin de katılımıyla açılan, cezaevlerindeki insanlık dışı koşulları betimleyen “Yaşam 8 Metrekareye Sığar mı?” adlı fotoğraf sergileriydi.

Osman Şahin’in “Uyarlama Senaryo Atölyesi” ve Doğan Sarıgüzel’in “Sinemada, Kamera, Teknikler ve Bunların Estetiğe Katkıları” başlıklı atölyesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Kısa Film Atölyesi, amatör film yapımcılarının eğitimine katkı sağladı. Film müziği yapım sürecinin ele alınacağı atölye ise Cahit Berkay’ın mazereti nedeniyle etkinliğe katılamaması dolayısıyla iptal edildi.

Festivalin kapanışı ise, 22 Mart Perşembe akşamı MEB Şura Salonu’nda yapıldı. Defne Halman ve Engin Hepileri’nin sunduğu törende Ulusal Uzun Film, Ulusal Kısa Film, Ulusal Belgesel Film ve SİYAD Jürisi Ulusal Uzun Film dallarında verilen ödüller sahiplerini buldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması dalında, jüri başkanlığını Prof. Sami Şekeroğlu’nun yaptığı, seçiciler kurulu üyeleri; Osman Şahin, Çiğdem Vitrinel, Cüneyt Cebenoyan ve Doğan Sarıgüzel’in kararıyla yapılan ödül dağılımının tüm listesi şöyle;

En İyi Film
‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ – Yüksel Aksu

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü
‘Aşk ve Devrim’ – F. Serkan Acar

En İyi Yönetmen
Yüksel Aksu (Entelköy Efeköy’e Karşı)

En İyi Kadın Oyuncu
Nesrin Cavadzade (İki filmiyle: Güzel Günler Göreceğiz ve Yangın Var)

En İyi Erkek Oyuncu
Osman Sonant (Yangın Var)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Gizem Erdem (Canavarlar Sofrası)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Ayberk Pekcan (Aşk ve Devrim)

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü (özgün ya da uyarlama)
Yüksel Aksu (Entelköy Efeköy’e Karşı)

En İyi Görüntü Yönetmeni
Deniz Eyüboğlu Aydın (Canavarlar Sofrası)

En İyi Sanat Yönetmeni
Elif Z. Taşçıoğlu (Nar)

En İyi Özgün Müzik
Barış Diri (Canavarlar Sofrası)

En İyi Kurgu
Erkan Erdem (Yangın Var)

Umut Veren Yeni Yönetmen
Ramin Matin (Canavarlar Sofrası)

Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu
Ayşe Bosse (Entelköy Efeköy’e Karşı)

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu
Gün Koper (Aşk ve Devrim)

SİYAD Jürisi Ulusal Uzun Film Ödülü

SİYAD Jürisi, Ali Ulvi Uyanık, Ceyda Aşar ve Yeşim Burul Seven, SİYAD Jürisi Ulusal Uzun Film Ödülünü,  Ramin Matin’in, ‘Canavarlar Sofrası’ adlı filmi aldı.

Ulusal Belgesel Film Yarışması
Ceylan Özçelik, Çayan Demirel, Mihriban Sezen, Nazmi Ulutak ve Şehbal Şenyurt’tan oluşan Seçici Kurul, Ulusal Belgesel Film Yarışması Kategorisi’nde ödül dağılımını şöyle yaptı,

En İyi Belgesel Film  – Öğrenci
‘Cneydo’  Hüdai Ateş

En İyi Belgesel Film  – Profesyonel
‘Geçmiş Mazi Olmadı’ – Mehmet Özgür Candan

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü
‘Canbaz’  – Sedat Aygün

Ulusal Kısa Film Yarışması
Jüri üyeleri, Umut Tümay Arslan, , Kerem Akça, Özgür Doğan, Bora Gökşingöl ve Özgü Namal, Ulusal Kısa Film Yarışması bölümünde ödül dağılımını şöyle yaptı,

En İyi Kurmaca
‘Ali Ata Bak’  – Orhan İnce

En İyi Deneysel
Ali Ata Bak’  – Orhan İnce

En İyi Canlandırma
Magnus Nottingham’ – Ayçe Kartal

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü
‘Kız Çocuğu’ – Hakan Berber

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/748
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Ankara Uluslararası Film Festivali sinemaseverlerle buluştu

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enkazdan kurtardıkları eşyaları satarak geçinmeye çalışan ailenin muhtaç aylığı da kesilmiş

Sağlam kalan eşyalarını çıkarıp satarak geçinmeye çalışıyorlar. Deprem öncesi aldıkları muhtaç aylığı depremden sonra kesilmiş. Bir çadırda iki aile kalıyor. Bölgede arama kurtarma yapılmayan bazı binalarda hâlâ çıkarılmayan cesetler olduğu söyleniyor. Sokakta yoğun bir ceset kokusu var.

Kapat