10 Şubat 2023, Cuma - 00:33

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Salvador Dali’nin Ankara ziyareti

Tarih: 24 Mayıs 2012

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 178

Salvador Dali sergisi 23 Mart Cer Modern’de Ankaralı sanatseverle buluştu. Cer Modern görevlisi Sara Adıbelli, serginin hikâyesini ve hedeflerini Görünüm’e anlattı.

Salvador Dali’nin Ankara ziyareti

Fotoğraf: Ender Baykuş

Salvador Dali sergisi 23 Mart günü Cer Modern’in ev sahipliğinde kapılarını Ankaralı sanatseverlere açtı. Salvador Dali Sergisi’nin İlahi Komedya, Sürrealizm İzleri ve Gala ile Akşam Yemeği olarak üç bölümden oluştuğunu belirten Cer Modern Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü Sara Adıbelli, Ankaralı sanatseverlerin sergiyi kaçırmamaları gerektiğini belirtti.

Serginin birinci bölümü olan İlahi Komedya’nın hikâyesinin daha enteresan olduğunu söyleyen Adıbelli, “Bu bölümdeki eserler İtalyan Hükümeti tarafından Dali’ye, Dante’nin 700’üncü doğum yıldönümü onuruna sipariş üzerine yaptırılıyor. Fakat daha sonra bir İspanyol’un Dante’nin bu eserini resmetmesi üzerine tartışmalar hızla büyüyor ve İtalyan Hükümeti siparişi geri çekiyor. Fakat Dali, İlahi Komedya’yı resmetmekten vazgeçmiyor ve dokuz yıl sonra 1960’da bitiriyor. Sergi, İlahi Komedya’ya sadık kalınarak yapılan toplam 100 eserden oluşuyor’’ dedi.

“Sürrealizm İzleri”

Salvador Dali sergisinin ikinci bölümü ise 9 adet litografiden oluşuyor. Kendisini “Sürrealizm’in ta kendisi” olarak tanımlayan Dali’nin eserleri sembolizmin ve sürrealizmin örnek çalışmaları olarak kabul edilir. Adıbelli, serginin bu bölümünde yer alan, Kelebekler, Koltuk Değnekleri, Saatler ve Gala adlı eserleri, Dali’nin sanatsal izlerine ışık tutan önemli semboller olarak ithaf etti.

“Gala ile Akşam Yemeği tamamen hazza adanmıştır ve diyet reçetesi içermez”

12 adet renkli litografiden oluşan üçüncü bölümde ise Dali kendi sergisini, “Gala ile Akşam Yemeği tamamen hazza adanmıştır ve diyet reçetesi içermez” diye açıklar. Çocukluğundan beri aşçı olmak isteyen Dali, bu arzusunu 68 yaşında bu sergiyle gerçekleştirmiştir diyen Adıbelli “Sergi, o zamanın ünlü restoranlarının ve şeflerinin menülerinden hazırlanmış. Dali renk ve ışık oyunlarıyla dolu bu çalışmada sürrealist ve gastro-estetik hikâyelerini bir araya getirmiştir “ diye ekledi.

“Her zaman söylediğimiz bir şey var: Ankara’da gerçekten çok kaliteli bir sanatsever kitlesi vardır”

Ankara’da sanat izleyicisinin çok kaliteli olduğunu belirten Adıbelli “Her zaman söylediğimiz bir şey var. Ankara’da gerçekten çok kaliteli bir sanat izleyicisi vardır. Eğer iyi bir şey sunarsanız hemen takdiri görürsünüz ve karşılığını alırsınız. Dali Sergisi için de aynı şey geçerli” dedi. Sanatseverlerin ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini ve daha büyük bir şevkle çalışmalarını sağladığını söyleyen Adıbelli, günde 2000 kişinin sergiyi ziyaret ettiğini belirtti.

“Sponsor desteği söz konusu olduğunda Başkent es geçiliyor”

Ankaralı sanatseverlerin ilgisine rağmen sponsor desteği söz konusu olunca İstanbul’a gösterilen özveri Başkent’e gösterilmiyor. Son zamanlarda bunun biraz değiştiğini belirten Adıbelli yine de yeterli olmadığını düşünüyor ve büyük şirketleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor.

“23 Mayısa kadar görülebilir”

Cer Modern 23 Mayıs’a kadar Salvador Dali sergisine ev sahipliği yapacak. Bu sergiden sonra çalışmalarına ara vermeden devam edecek olan Cer Modern’de 21 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Türkiye’nin en önemli fotoğrafçılarından birisi olan Mehmet Turgut’un Rock’n Frame sergisini görebilirsiniz. Daha sonra ise 3 Mayıs’ta Hollandalı çizgi sihirbazı M.C. Escher’in sergisi Türkiye’de ilk defa sergilenecek. Sergi geçen sene Brezilya’da yakaladığı başarı ile yaklaşık olarak 600 bin kişilik katılımla dünyanın şu ana kadar en çok ziyaret edilen sergisi unvanını taşıyor. Bu senenin dolu dolu geçtiğini ve bundan mutluluk duyduğunu belirten Adıbelli, “CerModern 2012 programını 15 Ekim’de başlayıp Aralık sonuna kadar devam edecek olan Van Gogh Alive sergisiyle tamamlıyor” dedi. Şu anda İstanbul’da yoğun bir ilgiyle karşılanan sergi, ressamın üç binin üzerinde eserini dijital imaj ile çerçevenin içinden çıkartarak Ankaralılara klasik müze gezisinin ötesinde bir deneyim yaşatacak.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/425
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Salvador Dali’nin Ankara ziyareti

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Madenci ölümleri bitmiyor

Madenlerde yaşanan patlamalar ve bu patlamalardan oluşan göçükler maden işçilerinin ölümlerine sebep oluyor. Türkiye’de 3 binden fazla insan maden kazalarında öldü. Son yaşanan kaza ise Amasra’da 42 işçi öldü, 11 kişi yaralandı.

Kapat