19 Mayıs 2019, Pazar - 03:09

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

“Sanatıma Dokunma, Sahnelerimiz Satılamaz”

Tarih: 07 Aralık 2014

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 76

Birçok sivil toplum örgütü ve sanatçı 7 Aralıkta Kuğulu Parkta toplanarak, Akün ve Şinasi Sahnelerinin satılmasını “Sanatıma dokunma”, “Sahnelerimiz satılamaz” stickerları ve “Akün ve Şinasi Sahneleri halkındır; satılamaz” sloganlarıyla protesto etti.

Fotoğraf: Melike Koç

Fotoğraf: Melike Koç

Sunuculuğunu Ebru Nil Aydın ve Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS) İkinci Başkanı Boğaçhan Sözmen‘in yaptığı etkinlik, öğleden sonra başlayıp 17.00’a kadar konserler eşliğinde sürdü.

Kültür Sanat-Sen, DETİS, Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB), Nazım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM), Ankara Devlet Halk Müziği sanatçıları, Devlet Opera ve Bale sanatçıları ve müzisyenlerinin de destek verdiği etkinlik, gün boyu güzel görüntülere sahne oldu.

Etkinlikte, Vedat Sakman ve RED grubundan Güneş Duru’nun yanı sıra Grup Gündoğarken, Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi Korosu ve Başkent Dayanışması Halk Korosu sahne aldı. Etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıkaya da destek verdi.

Fotoğraf: Melike Koç

Fotoğraf: Melike Koç

“Sanat, çağdaş toplumların gücüdür”

Etkinlikte Kültür Sanat-Sen, DETİS ve TOBAV ve TOMEB’in ortak bildirisi okundu. Bildiride şu ifadeler yer aldı: ”Devlet, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısı ile Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesinin kuruluş yasalarını ortadan kaldırarak, sanatsal idari özgürlüğünü yok ediyor. Sanat kurumlarını cılızlaştırarak, onları tek sesli kılmak ardından da tüm sanat camiasında muhafazakar nitelikli bir sanatın egemenliğini sağlamak, sanatı taşeronlaştırarak rant alanlarına dönüştürmek hedefleniyor. Peki neden korkuluyor sanattan? Çünkü sanat; hele topluluk önünde topluca icra edilen sahne sanatları bir halkın uygarlık düzeyinin en önemli göstergelerinin başında gelir. Sanat, çağdaş toplumların gücüdür.”

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/5270
Yol: Ana sayfa » Yazılar » “Sanatıma Dokunma, Sahnelerimiz Satılamaz”

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLEF, en engelsiz fakülte oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödüllerinde İLEF, Mekanda Erişim ve Eğitimde Erişim alanlarında engelsiz fakülte ödülü aldı. Ankara Üniversitesinden iki fakülte ve iki yüksekokulu daha Mekanda Erişim ödülü alırken İLEF, Eğitimde Erişim ödülü alan tek fakülte oldu.

Kapat