23 Nisan 2023, Pazar - 14:04

  • google plus
  • twitter
  • facebook
  • rss

Siyasal’da “12 Eylül” tartışıldı

Tarih: 04 Mayıs 2012

|

Kategori:

|

Yazdır

|

Okunma: 181

Devrimci Yol kurucularından ve Birgün gazetesi yazarı Oğuzhan Müftüoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde DEV-YOL’u ve 12 Eylül darbesinin toplumsal boyutlarını anlattı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) Gençlik Muhalefeti’nin düzenlediği “12 Eylül ve Türkiye Gerçeği” adlı etkinliğe Oğuzhan Müftüoğlu konuşmacı olarak katıldı. 5 Nisan tarihinde gerçekleşen etkinlikte, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davaya katıldığını, ancak davadan çok da umutlu olmadığını belirten Müftüoğlu, “12 Eylül’ün yasaları ve uygulamaları dururken 12 Eylül’ü yargılayamazsınız. İki tane adamla 12 Eylül yargılanmaz” dedi. Söyleşide darbe öncesinde ve darbeden hemen sonra yaşananların yanısıra DEV-YOL’un süreçteki yerine değinen Müftüoğlu, 12 Eylül zanlılarının “emperyalizme hizmet ve vatan hainliği” suçlarıyla yargılanması gerektiğini söyledi. Müftüoğlu, AKP’nin politikalarını ve duyarsızlığını da ağır bir dille eleştirdi.

“Toplum işkence travması yaşadı”

AKP’nin davaya umursamaz yaklaştığını dile getiren Müftüoğlu, “Darbe, bir nesli yok etti, toplumun kimyasını değiştirdi ve kendinden başkasını düşünmeyen bir jenerasyon yetiştirdi. Binlerce insan 80’li yıllarda gözaltına alındı, yargılandı ve bazıları tutuklandı. Bu yıllarda tüm toplum işkence travması yaşadı” dedi. Türkiye’de yapılan darbelerin ABD’nin soğuk savaş politikalarından bağımsız olduğunu söylemenin yanlış olacağını belirten Müftüoğlu, 12 Mart ve 12 Eylül gibi darbelerin seçilmiş hükümetlere karşı değil işçi, köylü ve öğrencilere kısacası topluma karşı yapılmış olduğunu sözlerine ekledi. Müftüoğlu, darbe öncesinde ordunun, DEV-YOL’un en güçlü olduğu yer olan Fatsa’ya yaptığı nokta operasyonuna, “Fatsa’da Fikri Sönmez postallarla ezilirken ‘dinci ve sağcılar’ tankların arkasında askerleri alkışlıyordu” diyerek vurgu yaptı.

“12 Eylül Türkiye’nin Türk-İslam sentezine dönüştürülmesidir”

DEV-YOL’un 12 Eylül’le mücadeleye darbeden önce başladığını söyleyen Müftüoğlu, darbenin olacağından haberdar olduklarını ve o dönemdeki diğer örgütlerle de bu bilgiyi paylaştıklarını, darbeye karşı birlikte mücadele etmeyi önerdiklerini kaydetti. Askeri darbenin yapıldığı günün DEV-YOL’un en zayıf günü oğlunu belirten Müftüoğlu, “Mümkün olduğunca ilk gün anında karşılık verilmelidir. Halk tedirginliğe sürüklenmiştir, halk bıktırılmıştır” dedi. Askerler ve devrimciler arasındaki mücadelenin aylarca sürdüğünü, DEV-YOL’un mücadelesinin ise 1984 yılına kadar devam ettiğini belirten Müftüoğlu, “12 Eylül Türkiye’nin Türk-İslam sentezine dönüştürülmesidir. Din derslerinin okullara gelmesi ve zorunlu olması bu döneme denk gelir ve günümüz Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturur” dedi. DEV-YOL’un askerle olan çatışmasının sadece sağ-sol çatışması olduğunun altını çizen Müftüoğlu, günümüzde AKP’nin Kenan Evren’i ve Tahsin Şahinkaya’yı yargılıyor olmasını da sadece şov olarak nitelendirdi.

Haberi Duyur

Kısa Adres: http://gorunum.tk/741
Yol: Ana sayfa » Yazılar » Siyasal’da “12 Eylül” tartışıldı

Yorumla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enkazdan kurtardıkları eşyaları satarak geçinmeye çalışan ailenin muhtaç aylığı da kesilmiş

Sağlam kalan eşyalarını çıkarıp satarak geçinmeye çalışıyorlar. Deprem öncesi aldıkları muhtaç aylığı depremden sonra kesilmiş. Bir çadırda iki aile kalıyor. Bölgede arama kurtarma yapılmayan bazı binalarda hâlâ çıkarılmayan cesetler olduğu söyleniyor. Sokakta yoğun bir ceset kokusu var.

Kapat